*** DEBUG START ***
*** DEBUG END ***

Petertide ordinations

by
07 July 2023

Ordination lists and photos from the Church of England and the Church in Wales. View more photos below and in the gallery

Bath & Wells deacons. More photos below and in the gallery

Bath & Wells deacons. More photos below and in the gallery

BATH & WELLS

By the Bishop in his cathedral on 25 June:
Deacons: Lucy Blows (Pill, Portbury and Easton-in-Gordano); Robert Cromwell (Wilton); Rhys Day (St Thomas’s, Wells, with Horrington; Chewton Mendip with Ston Easton, Litton and Emborough); Emma King (All Saints’, Weston, Bath, with North Stoke and Langridge); Joanna Moule (Long Ashton with Barrow Gurney and Flax Bourton, NSM); Benjamin Notley (Twerton-on-Avon, Bath (Marlbrook) Team Ministry); Coelette Parkes (Ham Hill Villages Benefice, NSM); Rachel Pengelly (Street with Walton and Compton Dundon); Frances Smettem (Chew Valley West Benefice (Winford with Felton Common Hill and Chew Stoke with Nempnett Thrubwell)); Mary Southgate (Dulverton with Brushford, Brompton Regis, Upton and Skilgate, NSM); Alison Tolson (Porlock and Porlock Weir with Stoke Pero, Selworthy and Luccombe; Oare with Culbone); Harold Wainwright (Christ Church and St Mary’s, Frome, NSM); Nathanael Worsley (Waterside Benefice).

By the Bishop of Taunton in Taunton Minster on 24 June:
Priests: Nicola Butcher, Jamie Fox, Cathryn Howse, Mark McKnight, Dean Whitaker.

By the Bishop of Taunton in Bath Abbey on 24 June:
Priests: Jacqueline Keir-Bucknall, Kieron Rowley, Sarah Sanderson, Matthew Vaine, Simon Winchcombe.

 

Rebecca Preece, Birmingham Cathedral 2023Birmingham deacons

BIRMINGHAM

By the Acting Bishop of Birmingham in Birmingham Cathedral on 24 June:
Deacons: Louise Beasley (the Lickey Benefice); Peter Dalton (Anchor Church (Bishop’s Mission Order)); Sarah Down (Bearwood); Elizabeth Dumain (St Columba’s, Sutton Coldfield, NSM); Richard Haynes (Shirley); Julie Heathcote (Yardley Wood, NSM); Peter Norman (Water Orton, NSM); Martin Price (Perry Beeches, NSM); George Reeves (St George with St Michael, Edgbaston); Alison Ridge (Ward End with Bordesley Green); Susan Round (Garretts Green and Lea Hall, NSM); Raymond Simmonds (St Cyprian’s, Hay Mill, Yardley; South Yardley; St Benedict’s, Bordesley); Amy Tan (St Luke’s, Birmingham).

Priests: Sebrina Blackstock-Miller, Richard Brooker, Michael Darbandi, Chloë Hewett, Joanne Jennings, Christine McAteer, Matthew Mason, Marcus Pagnam, Jacob Pallett, Alison Treasure.

 Sara Cuff/Diocese of BlackburnBlackburn deacons

BLACKBURN

By the Bishop in his cathedral on 1 July:
Deacons: Emily Barry (Ribbleton); Peter Dillon (St Stephen’s and St James’s, Blackburn); Rachel Fielding (St Cuthbert’s, Darwen, with Tock­holes; East Lancashire Hospitals NHS Trust, NS distinctive deacon); Rachel Frost (the West Pendleside Benefice); Matthew Gaze (Hoddles­den and Darwen); Jennifer Guilder (Poulton-le-Sands with St Laur­ence’s, More­cambe); Joseph Houghton (Lea); Jean (John) Kouacou (Adlington); Stuart Longworth (Buckshaw Village Church Conventional District); Nikki Mann (St Chad’s Skerton; St Luke’s, Skerton); Ian Rushton (Hawes Side and Marton Moss); Kathryn Sperring (Little Thornton, NSM); Thomas Swallow (St John’s, Black­pool); Laura Jane Tiffney (St Thomas’s, Blackpool).

By the Bishop in St George’s, Chorley, on 2 July:
Priests: Jordan Bentliff, Ryan Otley.

By the Bishop of Lancaster in St John the Baptist, Broughton, on 2 July:
Priests: Alan Gault, Nathaniel Gilmour, Martin McDonald.

By the Rt Revd Anthony Porter in Christ Church, Thornton, on 2 July:
Priests: Samuel Dickinson, Andrew Downes, Lloyd Etheridge, Matthew Rowley.

 

BRISTOL

By the Bishop in her cathedral on 2 July:
Deacons: Anthea Anthony (Bristol Cathedral; St Paul’s, Bristol); Dr Simon Atkins (Holy Trinity with St Gabriel and St Lawrence and St Jude, Easton (Easton Christian Family Centre)); Niall Blackburn (Concord Church, in St Nicholas, Bristol (Bishop’s Mission Order); Patchway); Kester De Oliveira (All Saints’ and St Mary’s, Fishponds); Dr Adrian Howkins (Cotham and St Paul’s, Clifton); Rebecca James (St Andrew’s, Hartcliffe, Bristol; Withywood); James Manning (Bishopsworth and Bedminster Down Team Ministry); Philip Manning (St Martin’s, Knowle); Katherine Prosser (Hanham and Kingswood); Sharon Roberts (Marshfield with Cold Ashton and Tormarton with West Littleton); Christian Saguyan (the Woodbridge Benefice); Sister Teresa Mary CSC (Tracey Wright) (Bristol Harbourside Churches).

By the Bishop of Oswestry in Bristol Cathedral on 3 July:
Deacon: Timothy Davies (Swindon New Town).

By the Bishop in her cathedral on 1 July:
Priests: Wayne Cullum, Sharon Gleed, Sarah Heywood, Sonia Home, Regan Meares, Rosemary Radcliffe, Julie Summers, Benjamin Thompson.

 

© Jim DrewCanterbury deacons and priests

CANTERBURY

By the Archbishop in his cathedral on 1 July: 
Deacons: Hollie Butler (St Luke the Evangelist, Maidstone); Joy Dunton (St Mary Bredin, Canterbury); Sebastian Lundberg (the Bewsborough Benefice); Lynn Overington-Hickford (St Leonard with St Richard, Deal, and Sholden with Great Mongeham, NSM); Sharon Paine (Elham Valley Group, NSM); Dr Lawrence Tuck (the Reculver Benefice, NSM).

By the Bishop of Dover in Canterbury Cathedral on 1 July:
Priests: Jane Barker, Claudette Gayle, Professor Charlotte Sleigh, Andrew Tapsell.

 

Diocese of Carlisle/Stuart Walker PhotographyCarlisle deacons

CARLISLE

By the Bishop in his cathedral on 1 July: 
Deacons: Emily Bagg (Hawkshead and Low Wray with Sawrey and Rusland and Satterthwaite); Christina Brentnall (Cockermouth Area Team Ministry); Charles Cowling (the Upper Eden Benefice, NSM); Rachel Mason (the Seatallan Benefice); Jacqueline Oakes (Kells, NSM); Christopher Smith (Hawkshead and Low Wray with Sawrey and Rusland and Satterthwaite, NSM).
Priests: Lindsay Harrod, Matthew Richards.

By the Bishop in St Paul’s, Barrow-in-Furness, on 2 July:
Priest: Simon Jones.

By the Bishop in St Bartholomew’s, Loweswater, on 2 July: 
Priest: Barbara Robinson.

By the Bishop of Penrith, in Holy Trinity, Kendal, on 2 July: 
Priest: Robert McLellan.

By the Bishop of Penrith, in St James’s, Arnside, on 2 July:
Priest: Hannah Wallace.

 

Lynne TurnerChester deacons

CHESTER

By the Bishop in St Mark the Evangelist, New Ferry, on 1 July:
Deacon: Joseph Hadfield (New Ferry).

By the Bishop in St James’s, Audlem, on 1 July:
Deacon: Jill Williams (Wybunbury and Audlem with Doddington, NSM).

By the Bishop of Birkenhead in St Thomas’s, Stockton Heath, on 1 July:
Deacons: Margaret Byrne (Whitegate with Little Budworth); Ruth Gray (Stockton Heath); Kate Pwaishio (Grappenhall); Amy Stevenson (Alderley Edge with Birtles).

By the Bishop of Stockport in St Mary Magdalene’s, Ashton-upon-Mersey, on 1 July: 
Deacons: Andrew Crook (St Mary’s, St Thomas’s, St Andrew’s, Stockport, and Brinnington); Anees Gill (St Mary Magdalene’s, Ashton-upon-Mersey); Jennifer Eades (St Oswald with Holy Trinity, Bollington, NSM); Jane Mottram (Partington and Carrington).

By the Bishop in his cathedral on 10 June:
Priests: Ashleigh Askwith, Sarah Batchelor, Jane Crook, Julie Hassall, Charlotte Laver, Christine Lightfoot, Dr Richard Reeve, Thomas Ryan.

By the Bishop of Beverley in St Michael’s, Coppenhall, on 15 June: 
Priest: Jonathan Roberts.

 

Jim HoldenChichester deacons

CHICHESTER

By the Bishop of Horsham in Chichester Cathedral on 24 June: 
Deacons: Susannah Anson (Clayton with Keymer); Fiona Coldicott (Copthorne, NSM); Dominic DeSouza-Campbell (Ifield, NSM); Tracey Flitcroft (Felpham, NSM); David Green (Bognor, NSM); Levison Kandi (Moulse­coomb with Beven­dean and Coldean Team Ministry); James Lashwood (St Michael and All Angels, Ocklynge, Eastbourne); Eleanor McKay-Smith (Hellingly and Upper Dicker, NSM); Katherine Middleton (St Matthias’s, Brighton); Carolyn Scott (St Wilfrid’s and the Church of the Pre­­sentation, Hay­wards Heath, NSM); Joel Wells (Crawley).

By the Bishop in his cathedral on 25 June: 
Deacons: Richard Keeble (St Saviour and St Peter, Eastbourne); Ben Scott (South Lancing and Sompting); Chris Webster (All Saints’, Eastbourne).

By the Bishop of Horsham in St Mary’s, Horsham, on 3 June: 
Priests: Caroline Armitage, Charlotte Dobson, William Kane, Peter Leith, Peter Sutton.

By the Bishop of Horsham in St John’s, Meads, Eastbourne, on 4 June: 
Priests: Janice Bartholomew, Damien Brennan, Kizzy Penfold, Emily Roe, James Roe, Peter Winstone.

By the Bishop of Lewes in St Paul’s, Brighton, on 4 June: 
Priest: Thomas Cotterill.

By the Bishop of Horsham in Holy Trinity, Bosham, on 5 June: 
Priests: Maria Sadler, Elizabeth Yonge.

 

Anna Laycock/Diocese of CoventryCoventry deacons

COVENTRY

By the Bishop of Warwick in Coventry Cathedral on 2 July: 
Deacons: Matthew Arnold (the Edgehill Churches); Denise Badland (Bedworth Team Ministry, NSM); Robin Griffiths (Bulkington); Joshua Grimwood (Styvechale); April Gold (Hillmorton, NSM); Emma Harrington (Stratford-upon-Avon, Luddington and Clifford Chambers); Rebecca Henney (St Laurence’s, Foleshill); Julie Lindsay (Alcester Minster, NSM); Helen Merrigan (Hillmorton, NSM); Cerys Smith (Lillington and Old Milverton); Helen Smith (Wellesbourne; Walton d’Eiville).

By the Bishop in his cathedral on 2 July: 
Priests: Alison Abbott, Jeremy Bevan, James Bremner, Caroline Hammond, Rachel King, Rosemary Lowdon, Samantha Millard, Stacy Nelson, Tristram Peattie, Thomas Powell, Matthew Spina, Ian Sweeney.

By the Bishop of Oswestry in St John the Baptist, Leamington Spa, on 4 July: 
Priest: Daniel Vickerstaff.

 

Diocese of DerbyDerby deacons

DERBY

By the Bishop in her cathedral on 2 July: 
Deacons: Josephine Chamings (St Thomas the Martyr, Brampton; St Mark’s, Brampton); Peter Dale (St Francis’s, Mackworth); Emma Mallord (Littleover and Blagreaves); Clare Owen (Mickleover; Radbourne, in Boylestone, Church Broughton, Dalbury, Longford, Long Lane, Radbourne, Sutton on the Hill and Trusley); Lisa Price (the White Peak Group; Youlgreave, Middleton, Stanton-in-Peak and Birchover); Nicholas Radford-Powell (Buxton with Burbage and King Sterndale Team Ministry).

By the Bishop in her cathedral on 1 July: 
Priests: Fiona Barber, Elliot George, Josephine Harbidge, Sam Mackie, Fay Price, Rhiannon Singleton, Lisa Taylor, Catherine Watson.

 

Diocese of DurhamDurham deacons

DURHAM

By the Bishop in his cathedral on 2 July: 
Deacons: Grace Aciro (Stockton Parish Church); Gareth Gladman (Bowburn and Tudhoe Grange); Amy Gooding (Haughton le Skerne; Sadberge); Kayla Harward (Cleadon Park; Harton); Sarah Heslop (Croxdale and Tudhoe; Kirk Merrington; Byers Green, NSM); Alfred Jennings (St Paul’s, Stockton-on-Tees); John Mayes (Gateshead Fell; Windy Nook, NSM); Bethany McNeeley (Usworth); Jessica Monopoli (Cockerton); Sarah Quinn (Hetton-Lyons with Eppleton); Benjamin Scott (Preston-on-Tees with Long Newton); Kathryn Tiernan (Durham Cathedral); Gordon Tough (Heighington and St Matthew and St Luke, Darlington, NSM); Miriam Wakefield (Chester le Street, NSM); Mary Yasini (St Cuthbert’s, Darlington; Holy Trinity, Darlington).

By the Bishop in his cathedral on 1 July: 
Priests: Michael Baldwin, Amanda Boyd, Louise Bryson, Anita Burke, Emma Harte-Waters, Katherine Long, Rachael Phillips, James Scott, Simon Spencer, Jason Wratten.

 

Keith HeppellEly deacons

ELY

By the Bishop in his cathedral on 2 July: 
Deacons: Sharon Byrne (Fen Ditton; Horningsea; Teversham); Edward Cearns (St Clement’s, Cambridge); Gideon Emmanuel (Little Shelford); Dr Robert Hawkins (St James’s, Cambridge); Barnabas Leeke (Lordsbridge Team Ministry); Steven McGregor (St Andrew’s, Chesterton); Virginia Moggridge (Burwell with Reach); Sarah Newns (Waterbeach; Landbeach; Learning and Mission Pioneer of Ely Cathedral); Leo Orobor (Yaxley); Nicholas Romans (Histon; Impington); David Tisdall (St Barnabas’s, Cambridge); Dr Sarah West (South Leightonstone Benefice).

By the Bishop of Huntingdon in Ely Cathedral on 1 July: 
Priests: Elizabeth Baker, Jeanine Bossy, Edward Green, Lucinda Howard, Bethan Rodden, Margaret Tate-Druiff, Nell Whiscombe.

 

Diocese in EuropeEurope deacons

EUROPE

By the Bishop in Europe in Holy Trinity, Pro-Cathedral, Brussels, on 1 July: 
Deacons: Vivian Sockett (Holy Trinity, Maisons-Laffitte); Craig Taylor (Lyon); John Wilson (St Margaret’s, Budapest).

By the Suffragan Bishop in St Mary’s, Rotterdam, on 1 July: 
Priest: Markus Hafkenscheid.

 

Matt Prior/Diocese of ExeterExeter deacons

EXETER

By the Bishop in his cathedral on 1 July: 
Deacons: Miriam Brandon-Wheeler (St George’s and St Paul’s, Tiverton); Richard Brooks (East Clyst Mission Community); Christine Chandler (Little Dart Mission Community, NSM); Sandra Collier (Crediton, Shobrooke and Sandford with Upton Hellions, NS distinctive deacon); Maciej Deptula (St Matthew’s and St Sidwell’s, Exeter; Exwick); Catherine Duff (Torridge Team Churches); Elizabeth Grier (St Mellitus College; Ivybridge, Cornwood, Harford and Sparkwell, NSM); Alison Hope (Two Rivers Mission Community); Fiona Law (Winkleigh; Ashreigney; Broadwoodkelly; Brushford, NSM); Oliver Long (Modbury, Bigbury, Ringmore, Kingston and Aveton Gifford); Daniel O’Hara (Whipton); Samantha Randall (Exeter Network Church (Bishop’s Mission Order), NSM); Jenny Weigel (Ashburton and Moorland Mission Community); Charles Wheeler (St George’s and St Paul’s, Tiverton); Julie Wheeler (St Mark’s, Exeter, NSM); Kenneth Wickens (St Marychurch, Torquay).

 

Sam Cavender/Diocese of GloucesterGloucester deacons

GLOUCESTER

By the Bishop in her cathedral on 25 June: 
Deacons: Lucy Barbour (Bishop’s Cleeve and Woolstone with Gotherington and Oxenton Team Ministry); Molly Boot (Redmarley D’Abitot, Bromesberrow, Pauntley, Upleadon, Oxenhall, Dymock, Donnington, Kempley and Preston); Tracey Clements (Minchinhampton with Box and Amberley); Caroline Dunnett (Redmarley D’Abitot, Bromesberrow, Pauntley, Upleadon, Oxenhall, Dymock, Donnington, Kempley and Preston); Mark Dunning (Newent and Gorsley with Cliffords Mesne); Catherine Milsom (Tuffley); Simon Philips (Holy Trinity, Tewkesbury); Catie Watson (South Cotswolds Team Ministry).

By the Bishop in her cathedral on 24 June: 
Priests: Hannah Allen, Dr Stephen Bullock, Catherine Coomber, Stefan Davies, Simon Fellows, Stephen Saville, Gillian Traverse, Kim Trinder.

 

David GreenGuildford deacons

GUILDFORD

By the Bishop in his cathedral on 2 July: 
Deacons: Richard Allan (Alfold and Loxwood, NSM); Lucy Bush (St Peter’s, Woking); David Camp (Badshot Lea and Hale, NSM); Jillian Gooding (Holy Trinity, Aldershot, NSM); Dirk Heemskerk (Cranleigh); Rachel Johnson (St Peter’s, Woking, NSM); Corinne Jones (Holy Trinity, Guildford, NSM); Eleanor Lister (East Horsley); Jonathan Lowe (Emmanuel Church, Stoughton); Kayleigh Magrath (West Molesey); Alistair Milne (St Nicolas’s, Guildford); Judith Mitchell (St Martin’s and St Stephen-on-the-Downs, Epsom, NSM); Berenice Page (Addlestone, NSM); Janet Ruthven (St Peter’s, Farnborough, NSM); Amanda Shirnia (Egham, NSM); Heather Valletta (St Paul’s, Camberley).

By the Bishop in his cathedral on 1 July: 
Priests: David Bixby, Gillian Caldwell, Josh Cleaver, Julie Couchman-Boor, Dawn Lucas, Christine Mogford, David Packham, Susan Phillips, Ruth Sheldon, Bryan Silletti, Victoria Silletti, Jacqueline Stone, Joel Willmer, Stella Wiseman.

 

Diocese of HerefordHereford deacons

HEREFORD

By the Bishop in his cathedral on Saturday 1 July: 
Deacons: Andrew Falconer (Colwall with Upper Colwall and Coddington); Fiona Honeysett (Leominster Team Ministry, NSM); Dr Sarah Lupton (Cleobury Mortimer with Hopton Wafers, Neen Sollars and Milson, Neen Savage with Kinlet and Doddington, NSM); Dr Owen Pembery (Fownhope with Mordiford, Brockhampton and Woolhope); Rose Roberts (Kingsland with Eardisland, Aymestrey and Leinthall Earles); Freddie Strong (Great Hanwood and Longden and Annscroft with Pulverbatch).
Priests: Richard Lonsdale, Dr Jonathan Roberts.

 

Diocese of LeedsLeeds deacons

LEEDS

By the Bishop in Bradford Cathedral on 1 July: 
Deacons: Sharon Bavington (Fountains Church, Bradford (Bishop’s Mission Order)); Amy Berry (Keighley Team Ministry); Graeme Blackwell (Mirfield); Denise Brogden (Drighlington and Gildersome, NSM); Andrew Earwaker (St Peter’s and Holy Trinity, Leeds City); Dr Simon Fern (Mixenden and Illingworth); Daniel Furlong (Clayton; Allerton; Fairweather Green; Thornton); Stephen Gibbin (St Peter’s, High Harrogate, NSM); Dr Emma Halliwell (Christ Church, Skipton, with Carleton, NSM); Joseph Harrison (Monk Bretton); Helen Jones (Holy Trinity, Huddersfield, NSM); Jo-Anne Jones (St Peter’s and Holy Trinity, Leeds City, NSM); Duncan Milwain (Bradford Cathedral); Elizabeth Reynolds (Calverley); Karin Shaw (St Peter’s, High Harrogate); Anastasia Tregartha (the Lower Swale Benefice); Laity Watters (Idle; Wrose; Greengates and Thorpe Edge).

 

Diocese of LeedsLeeds deacons

By the Bishop in Huddersfield Parish Church on 24 June: 
Priests: Samantha Crook, Simon Phipps, Katrina Robinson-Brown.

By the Bishop in Ripon Cathedral on 24 June: 
Priests: Gillian Lunn, Douglas Rice-Bowen, Caroline Taylor, Jonathan Womack.

By the Bishop of Bradford in Bradford Cathedral, on 24 June:
Priests: Marianne Clough, Camilla Cork, Benjamin Leighton, Simon Rulton, Robert Savage, Ludia Shukai, Emma Wilkinson.

By the Bishop of Kirkstall in Leeds Minster on 24 June: 
Priests: Jasmine Barber, Richard Barber, Kate Butler, Hannah Jones, Beverley Monck, David Monck, Andrea Shaw.

By the Bishop of Wakefield in St Peter’s, Horbury, on 24 June: 
Priest: Daniel Heaton.

By the Rt Revd Dr Tom Butler in Wakefield Cathedral on 24 June: 
Priests: Millie Day, Emily Lawrence.

 

Diocese of LeicesterLeicester deacons

LEICESTER

By the Bishop of Loughborough in All Saints’, Loughborough, on 2 July: 
Deacons: Cecilia Adjadje (Knighton); Bob Edge (Barrow upon Soar with Walton le Wolds); Linda Harwood (Oadby Great Glen Team Ministry); Geoff Pinnington (Coalville with Bardon Hill and Ravenstone); Dave Rollett (Akeley East (Loughborough) deanery, Pioneer).

By the Bishop of Loughborough in St Mary’s, Melton Mowbray, on 1 July: 
Priests: Mark Batchelor, Matthew Green, David Lewis, Katherine Marjoribanks, Sharon Plant, Phillippa Taylor, Riffat Zamurad.

 

Simon Jones/Diocese of LichfieldLichfield deacons

LICHFIELD

By the Bishop in his cathedral on 1 July: 
Deacons: Eleanor Cheetham-Wilkinson (All Saints’, Wellington, with Eyton); Jonathan Pedley (Codsall); Dawn Walker (Ashley and Mucklestone and Broughton and Croxton, NSM); Neale Wright (Abbots Bromley, Blithfield, Colton, Colwich and Great Haywood).

By the Bishop in his cathedral on 2 July: 
Deacons: Dr Alison Bruton (Tettenhall Wood and Perton Team Ministry, NSM); Mark Cadwallader (Tettenhall Regis Team Ministry, NSM); Philip Douglas (the Epiphany, Oxley, in Oxley and Wednesfield, NSM); Kerry Holt (St Stephen’s, Willenhall, NSM); Emma Holton (St Peter’s, Walsall, NSM); Joy Killian (Walsall the Pleck and Bescot, NSM); Nicholas Smith (Penn Fields).

By the Bishop in St Martin’s, Walsall, on 24 June: 
Priests: Peter Carmody-Heaton, Alexander Keen, Amanda Mallen, Gareth Manser, Susan Philips.

By the Bishop of Shrewsbury in St Mary’s, Kinnerley, on 24 June: 
Priests: Christine Alexander, Zoë Braven-Giles, Yin-An Chen, Kay Rogers, Philippa White.

By the Bishop of Stafford in Holy Trinity, Hartshill, on 24 June: 
Priests: Joseph Palfreyman, Jennifer Wright.

By the Bishop of Oswestry in St Michael and All Angels, Cross Heath, on 25 June: 
Priest: Philip Garrett

By the Bishop of Ebbsfleet in St Thomas’s, Kidsgrove, on 25 June: 
Priest: Thomas Chapman.

 

Diocese of LincolnLincoln deacons

LINCOLN

By the Acting Bishop of Lincoln in Lincoln Cathedral on 25 June: 
Deacons: Robert Frew (Frodingham and New Brumby); Richard Knowles (St John the Baptist, Spalding); Victoria Lawrence (St Swithin’s, Lincoln; St Faith and St Martin with St Peter-at-Arches, Lincoln); Katja Mitchell (Bottesford with Ashby Team Ministry); Susanne Rosemeyer (St Mary and St James and St Hugh’s, Grimsby).

By the Bishop of Grantham in Lincoln Cathedral on 24 June: 
Priests: John Birkett, Scott Gardiner, Hannah Grivell, Kate Hough, Yuce Kabacki.

 

Diocese of LiverpoolLiverpool deacons

LIVERPOOL

By the Bishop in his cathedral on 24 June: 
Deacons: Andrew Bailey (Penny Lane); Cathie Higgins (St Helens deanery Fit for Mission); Annie Houghton (Lowton and Golborne Team Ministry, NSM); Kate Johnston (West Derby deanery Fit for Mission); John Keeley (Church Wigan, in the Wigan Team Ministry); Vivienne Mitchell (Up Holland and Dalton, NSM); Adeyinka Olushonde (All Saints’, Childwall); Suzanne Quick (Newton Team Ministry; Warrington and Halton Hospitals NHS Foundation Trust, NSM); Daljit Singh (St Helens deanery Fit for Mission); Sam Swan (Church Wigan, in the Wigan Team Ministry); Irene Tuzio (West Derby deanery Fit for Mission, NSM).

By the Bishop in his cathedral on 10 June: 
Priests: Julie Butcher, Rebecca Cottrell, Jerome Daniels, Debs Davies, Gillian Fenton, Elizabeth Ferguson, Paul Givens, Catherine Jacobs, Rebecca Lloyd, Laura Neilson, Frances Nunn, Mark Orrell, Philippa Shaw.

 

Graham LacdaoLondon deacons

LONDON

By the Bishop in her cathedral on 1 July: 
Deacons: Dr Grace Bally-Balogun (St Barnabas’s, Kensington, NSM); Samuel Benjamin (North Greenford); Claire Betts (Bush Hill Park); Steven Copsey (Holy Trinity, Brompton, with St Paul’s, Onslow Square, and St Augustine’s, South Kensington); Selwyn Cush-Etter (St Luke’s, Millwall, in the Isle of Dogs Benefice); Philip Dawson (St Giles-in-the-Fields); Yvette Dixon (St Richard of Chichester, Hanworth); Gary Eaborn (St John’s Wood, NSM); Annie Ellis (Holy Trinity, Brompton, with St Paul’s, Onslow Square, and St Augustine’s, South Kensington); Michael English (St Margaret’s-on-Thames, NSM); Vera Ezumah (Holy Trinity, Hounslow); Timothy Fairhead (Bayswater, NSM); Adebukunola Fatona (De Beauvoir Town); Pippa Fernee (St Clement with St Mark, Notting Dale, and St James’s, Norlands, NSM); Clemency Flitter (St Mary with St George, Hornsey); Evonne Galloway (Shadwell with Ratcliffe); Andrea Haith (St Mary’s, Bryanston Square, with St Mark’s, St Marylebone); Vanessa Hamlett (Hampton Wick); Caitlin Harland (St George-in-the-East with St Paul); Nathan Hayes (SAINT, Hackney); Emma Heddle (King’s Cross Church); Emily Howarth (St Thomas’s, Stamford Hill, house-for-duty); Olyve Johnson (St Martin with St Andrew, Kentish Town, NSM); Winifred Kuta-Dankwa (North Wembley, NSM); Angelo Lebrato (West Ealing, NSM); Moira McCutcheon (Shadwell with Ratcliffe, NSM); Baxter McRolston (Oakwood; Ponders End); Farida Matthews (SAINT, Hackney); Amy Merriman (St Barnabas’s, Ealing, NSM); Dumisani Nhlapo (St Mary and Holy Trinity, Bow, with St Leonard’s, Bromley); Ritesh Patelia (St Margaret’s-on-Thames, NSM); Catherine Patterson (St Gabriel’s and St Michael’s, Cricklewood); Martha Pennel (Soho); Nick Perryman (Holy Trinity, Brompton, with St Paul’s, Onslow Square, and St Augustine’s, South Kensington, NSM); Caroline Reed (St Margaret’s, Uxbridge, in the Uxbridge Team Ministry, NSM); Jamie Sewell (White City); Luke Smith (St Peter with St Thomas, Bethnal Green); Lois Tackie Oblie (King’s Cross Church); Simon Tsang (Holy Trinity, Brompton, with St Paul’s, Onslow Square, and St Augustine’s, South Kensington); David Wang (Christ the Saviour, Ealing); Eva Webb (St Etheldreda and St Clement, Fulham); Manori Wellington (East Acton); Nicky Wong (Bromley by Bow), Shawn Woods (Hornsey Rise).

By letters dimissory from the Archbishop of Melbourne in St Paul’s Cathedral on 1 July: 
Deacon: Amy Footson (St Paul’s Cathedral, Melbourne, Anglican Church of Australia).

 

Bishop of FulhamDuncan Hegan and Roger Turner, of London diocese, ordained deacon by the Bishop of Fulham

By the Bishop of Fulham in St Andrew’s, Holborn, on 1 July: 
Deacons: Duncan Hegan (St Alban’s, Holborn); Roger Turner (St Mary’s, Bourne Street, Pimlico, NSM).

By the Bishop of Ebbsfleet in All Souls’, Langham Place, on 3 July: 

Deacons: James Bunyan (Fulwell); Jez Day (St Peter’s, Fulham); Madhush Matthews (Trinity Church, Islington); Ryan Scott (Oakwood; Ponders End); Mark Selby (St Helen with Holy Trinity, Kensington); Samuel Stephenson (Christ Church, Down Street, Mayfair).

By letters dimissory from the Bishop of Kilmore, Elphin & Ardagh, in All Souls’, Langham Place, on 3 July: 
Deacon: Sam Peilow (Killeshandra Group of Parishes, Kilmore, Elphin & Ardagh).

By the Bishop in St Mary’s, Islington, on 17 June: 
Priests: Mark Beard, Freya Bradley, Louise Cathrow, Rafael Chaves, Gareth Haddow, Colin Hamilton, Rebecca Hamilton, Katy Hirst, Theodora Jejey, Andrew Large, Jennifer Midgley-Adam, Uzor Monu, Robert Pfeiffer, Jordan Prance, Joshua Richards, Kirstine Robb, Angela Sheard, Toby Thomas.

By the Bishop of Kensington in St Paul’s, Hammersmith, on 17 June: 
Priests: Celia Bowring, Fiona Budden, Helen Calner, Thomas Clark, Brandon Fletcher-James, William Gill, David Hill, Claud Jackson, Briony Mackie, Rajesh Mhaske, Madeleine Miller, Oliver Mitchelmore, Tashish Owusu Kusi, Russell Rook, Rudolph Tan, Kira Taylor, James West, Elizabeth Wood, Rachel Wooden.

By the Bishop of Edmonton in St Pancras New Church, on 24 June:
Priests: Francesco Aresco, Ruth Copping, Sebastian Cummings, Albert Danquah, Jack Driver-Szekely, Catherine Ellerby, Paul Ellerby, Elizabeth Fellows, Peter Hopkins, Claire Pearson, Christopher Stewart.

By the Bishop of Willesden in St John the Evangelist, Great Stanmore, on 24 June: 
Priests: Paul Akinola, Ninus Khako, Mervat Metry, Ruth Robinson, Wendy Wall.

By the Bishop of Fulham in St Andrew’s, Holborn, on 2 July: 
Priests: Andrew Bailey, John Hillman, Stephen Miller.

By the Bishop of Ebbsfleet in All Souls’, Langham Place, on 3 July: 
Priests: Joseph Ammoun, Timothy Fairbairn, Philip Keen.

 

Timothy Paul BradleyManchester deacons

MANCHESTER

By the Bishop in his cathedral on 2 July: 
Deacons: Bethany Bird (St Werburgh’s, Chorlton-cum-Hardy); Nicholas Campbell (Wythenshawe Team Ministry, NSM); Joshua Gaskell (High Crompton and Thornham; Shaw); Peter Hughes (Sacred Trinity, Salford, NSM); Enock Kiyaga (All Saints’, Stretford); Pamela Parr (Rochdale; Deeplish and Newbold, OLM); Mehrdad Qasemi (the Heatons Team Ministry); Sarah Riding (Clayton, Manchester, NSM); Stuart Samuels (Harpurhey; Collyhurst); Zahra Shafiei (St Paul’s, Oldham, and Werneth, NSM); Lesley Stear (Ramsbottom and Edenfield, OLM); Kirsten Stott (St John’s and St Luke’s, Heywood); Patrick Thom (Didsbury Team Ministry, NSM); Helen Tyler (St Margaret’s and St George’s, Prestwich).

By the Bishop of Bolton in Manchester Cathedral on 1 July: 
Priests: André Adefope, Katrin Alldavoodi, Gary Anderton, Caroline Bailey, Sarah Bradley, Laura Brinicombe, John Evans, Kausar George, Ian Harvey, Margaret Irwin, Jason Lawton, Robert May, Ann Meadowcroft, Joshua Openshaw, Marie Pattison, Hannah Rudd, Alexa Russell.

By the Bishop of Beverley in Manchester Cathedral on 1 July: 
Priests: Warren Mitchell, Lewis Oliver-Hemmings-Faye, Harold Thompson.

By the Bishop of Ebbsfleet in Manchester Cathedral on 2 July: 
Priest: James Greenfield.

 

Diocese of NewcastleNewcastle deacons

NEWCASTLE

By the Bishop in her cathedral on 2 July: 
Deacons: Mairi Howell (Cullercoats, Tynemouth); Hannah Malcolm (the Christ the King Team Ministry, Newcastle-upon-Tyne (Newcastle)); Alexander Firman (Ford and Etal; Lowick and Kyloe with Ancroft).

By the Bishop in her cathedral on 1 July: 
Priests: Nathanael Hayler, Linda Hunter, Dr Miriam Jones, Paul Knox, Ryan McKeon, Helen Young.

 

Jason ByeNorwich deacons

NORWICH

By the Bishop in his cathedral on 2 July: 
Deacons: Elizabeth Dawes (Great Yarmouth Team Ministry); Alastair Gledhill (Heigham); Kirsty Long (Poringland; the Venta Group); Fiona Munn (King’s Lynn Team Ministry); Karl Ross (St Mary Magdalene’s, Gorleston); Joshua Whitnall (Harling Guiltcross Group).

By the Bishop in his cathedral on 1 July: 
Priests: Julian Bryant, Sarah De Bats, Samantha Luscombe, Sally McCubbin, Natalie Rees, James Shelton, Naomi Tuma, John Wigfield.

 

Madeleine HaydenOxford deacons

OXFORD

By the Bishop in his cathedral on 1 July: 
Deacons: Sarah Cotterill (St Mary’s, Banbury); Dr Samuel Durley (St Mary’s, Headington); James Elward (Witney Team Ministry); Michelle Fotherby (Chalfont St Giles, Seer Green and Jordans); Naomi Gardom (St Mary the Virgin with St Cross or Holywell with St Peter in the East, Oxford); David Gimson (St John with St Alban, St Bartholomew, and St Mary and St John, Cowley, NSM); Jane Grimette (Newton Longville, Mursley, Swan­bourne, Little Hor­wood and Drayton Parslow, NSM); Siân Grønlie (St Giles’s and St Philip and St James with St Margaret, Oxford, NSM); Christopher Hall (Greyfriars, Read­ing); Dr Rachel Jeremiah (Pangbourne with Tid­marsh and Sulham); Craig Larner (Gerrards Cross and Fulmer); Kayleigh Lucas (Prestwood and Great Hampden); Sydney Quartey (Stoke Poges, NSM); Dr Mark Rhodes-Smith (the Churn Benefice, NSM); Robert Rogers (St Matthew’s and St Luke’s, Ox­ford, NSM); Lucie Spiers (St Mary Magdalen’s, Oxford, NSM); Amy Sykes (St Michael’s, Tilehurst); Gillian Taylor (Flackwell Heath); Andrew Walmsley (the Risborough Team Ministry); Adam Wingrove (Ded­worth).

Madeleine HaydenOxford deacons

By the Bishop of Reading in St Mary the Virgin, Reading, on 24 June: 
Priests: Carol Atkins, Dr Catherine Radcliffe.

By the Bishop of Buckingham in St Mary’s, Wendover, on 24 June: 
Priests: Opeyemi Ayileye, Victoria Burton, Dr Lucy Green, Susan Hughes, Azita Jabbari, Katherine Page, Hugh Reid, Matthew Routledge, Christine Sacre, Francesca Vernon, Dr John Walton.

By the Bishop in St Mary the Virgin, Oxford, on 25 June: 
Priests: Felicity Blair, Liam Cartwright, Emily Hockliffe Essex, Joshua Horden, John Smallman, Edward Yates.

By the Bishop of Dorchester in Dorchester Abbey on 25 June: 
Priests: Anne Curtis, Emma Endean-Mills, Andrew Gilmour, Valerie Kearney, Heather McCulloch, Melanie Stanley, Rosalind Steel, Katherine Welborn van Santen.

By the Bishop of Oswestry in St Giles’s, Reading, on 28 June:
Priest: Sebastian Way.

 

Jo TinkerPeterborough deacons

PETERBOROUGH

By the Acting Bishop of Peterborough in Peterborough Cathedral on 25 June:
Deacons: Graham Brack (Blisworth, Alderton, Grafton Regis, Milton Malsor and Stoke Bruerne with Shutlanger, NSM); Marta Brothers (St Benedict’s, Northampton); Steven Chadwick (Earls Barton, NSM); Joanne Giles (Desborough, Brampton Ash, Dingley and Braybrooke); Joseph Griffiths (St John the Baptist with the Epiphany, Corby); Benjamin Haughton-Scales (Gleneagles); Olivia Haughton-Scales (Gleneagles); Angela Milne (St Peter and St Paul, and St Michael and All Angels, Kettering); Cecily Nurmahi (Cottesmore and Burley with Clipsham, Exton, Greetham, Stretton and Thistleton); Andrew Stilwell (Thrapston, Denford and Islip); Gillian Thompson (Paston, NSM); Robert Wood (Brackley).
Priests: Holly Horspole, Kim McCloghry, Yvonne McNally, Andrew Maud, Tracy Pegram, Shilo Varughese, Rebecca Yates.

 

Diocese of PortsmouthPortsmouth deacons

PORTSMOUTH

By the Bishop in his cathedral on 24 June:
Deacons: William Alvarez (Lee-on-the-Solent); Jennifer Camirand (West Leigh); Janice Fuller (St Luke and St Peter, Southsea, NSM); Susan Jones (Greatham, Empshott and Hawkley with Priors Dean; Steep and Froxfield and Privett); Joanne (Buffy) Langdown (Denmead); Jill Phipps (Shedfield and Wickham; Bishop’s Waltham deanery, NSM).
Priests: Emma Andersen, Francis Carabott, Jill Kingston, Elizabeth Quinn, Amanda Sim.

By the Bishop in his chapel on 24 June:
Priest: Elizabeth Yeandle.

 

Diocese of St AlbansSt Albans deacons

ST ALBANS

By the Bishop in his cathedral on 1 July: 
Deacons: Gail Adcock (Holwell, Ickleford and Pirton, NSM); Joseph Barnes (St Andrew’s, Bedford); Jessica Batten (Letchworth with Willian and Old Letchworth); Paulet Brown-Wilsher (Ashwell with Hinxworth and Newnham, NSM); Christopher Burrows (St Hugh’s, Lewsey, Luton); David Holland (St Francis’s, Luton); Andrew Jefferson (Flitwick); Ritah Namakula (St John’s, Harpenden); Helen Neville (Abbots Langley); Crispen Nyatsuro (the Transfiguration, Kempston, NSM); Patricia Reed (St Ippolyts with Great and Little Wymondley, NSM); Heather Ross (Rye Park, NSM, Distinctive Deacon); Jonathan Sanders (Goldington, NSM); David Scourfield (Leavesden, NSM).

By the Bishop of Hertford in St Mary’s, Hitchin, on 30 June: 
Priests: Catherine Da Costa, Katherine Little, Jacob Pass, Emma-Jane Wilkinson.

By the Bishop of Bedford in Elstow Abbey on 30 June: 
Priests: Peter Farquhar, David Heather, Stephen Marsh, Christopher Scott.

By the Bishop of Hertford in St Mary the Virgin, Welwyn, on 2 July: 
Priests: Christie Gilfeather, Ryan Gilfeather, Nicola Jackson, Jennifer Robinson-Beswick.

By the Bishop of Bedford in St Peter’s, Sharnbrook, on 2 July: 
Priests: Anthony Davis, Dr Yih-Miin Peaker, Dr Diana Stretton, Petra Yates.

By the Bishop in Christ Church, Ware, on 2 July:
Priests: James Barlow, Dr Claire Finlay, Marcus Hart, Stephen Fraser.

 

ST EDMUNDSBURY & IPSWICH

By the Bishop of Dunwich in St Edmundsbury Cathedral on 1 July:
Deacons:
Mary Brown (Alde Sandlings Benefice); Joanna Gunn (St Mary-le-Tower with St Nicholas, Ipswich, NSM); Sarah Hall (St Augustine of Hippo, Ipswich); Sarah Lock (Rougham, Beyton with Hessett and Rushbrooke, NSM); Doreen Page (Beccles with Worlingham, North Cove and Barnby, NSM); Edith Peck (Framlingham with Saxtead, NSM); Lorna Penaluna (the Triangle Benefice, NSM); Dr Karen Smith (the Stour Valley Benefice); Alexandra Taylor (Beccles with Worlingham, North Cove and Barnby, NSM); Katherine Wilson (the Wilford Peninsula Team Ministry; Pioneer at the Place by the Water, Lightwave Community, NSM).

By the Bishop in his cathedral on 1 July: 
Priests: Catriona Brinkley, Elizabeth Fox, Diane Grano, Nicola Grieves, Dr Sarah Gull, Helen Kerridge, Gail Minter, Clive Mobbs, Deborah Nicholls, Anita Rooney, Nunziata Sloan-Capasso, Melanie Takác, Ricky Woodard.

 

Diocese of SalisburySalisbury deacons

SALISBURY

By the Bishop in his cathedral on 2 July: 
Deacons: Jeffrey Adams (Poole); William Burditt (Blandford Forum and Langton Long); Michelle Cobley (the Lytchetts and Upton Team Ministry, NSM); Daniel Harland (Radipole and Melcombe Regis with Chickerell Team Ministry); Richard Holness (Lyneham and Woodhill, NSM); Deborah Mackay (Wilton with Netherhampton and Fugglestone, NSM); Rebecca McDonnell (Sherborne with Castleton, Lillington and Longburton Team Ministry); Samantha Park (Cannings and Redhorn Team Ministry); Georginah Philips (St Andrew’s, Jersey, NSM); Joseph Stone (St Francis’s, Salisbury, and Stratford-sub-Castle).

By the Bishop in his cathedral on 1 July: 
Priests: Toby Carson, Margaret Crosbie, Michael Eaton, Katharine Eaton-Wells, Elaine Galliott, Robyn Golden-Hann, Sarah Keen, Angus Mayhew, Heidi Merrett, Katharine Minshall, Simon Pope, Daniel Washbrook.

 

Diocese of SheffieldSheffield deacons

SHEFFIELD

By the Bishop in his cathedral on 2 July: 
Deacons: Thomas Brown (Conisbrough); Peter Das (Ranmoor); Peter Gaunt (Greystones); William Gowers (Pitsmoor); Benjamin Grist (Goole); Antony Heppel (the Resurrection, St Aidan’s and St Paul’s, Doncaster, NSM); Christopher Hutchinson (Great Snaith Team Ministry); Louise McInnes (Dinnington; Thurcroft); Brittany Webb (St Leonard’s Community Church (Bishop’s Mission Order)); Christopher Wroot (Warmsworth, NSM).

By the Bishop of Beverley in Sheffield Cathedral on 2 July: 
Deacon: Raymond Parkin (St Leonard and St Jude, Doncaster, and Scawthorpe, NSM).
Priest: Michael Dixon.

By the Bishop of Doncaster in Sheffield Cathedral on 1 July: 
Priests: Peter Delafield, Samuel Ellmore, Luke Graham, Christine Herbert, Philip McKenning, Kirsty Massey, Simon Oatridge, Rachel Price, David Reynolds, Annabel Stott, Michael Towle, Zakarie Venable, Alison Wragg.

By the Bishop of Ebbsfleet in Sheffield Cathedral on 2 July: 
Priest: Robert Mullock.

 

Eve MilnerSouthwark deacons

SOUTHWARK

By the Bishop in his cathedral on 24 June: 
Deacons: Gillian Bailey-Smith (St James’s, Clapham, NSM Pioneer); Dr Giacomo Belloli (St Paul’s, Wimbledon Park, Wandsworth); Andrew Blacknell (Herne Hill, Pioneer); Grey Collier (Waterloo, part-time); Sarah Cornick (Telford Park, Pioneer); Sarah Curl (St Margaret’s, Putney); Kerry Evans (Horley Team Ministry, part-time Pioneer); Jonathan Fitter (St Michael and All Angels and St Stephen’s, Wandsworth); Jonathan Fox (All Saints’, Upper Norwood, NSM); Christopher Henriette (the Good Shepherd and St Peter’s, Lee, Pioneer); Ejovwokoghene (Ivan) Ibuno (St Philip and St Mark, Camberwell); Natalie Jones (Norbiton); Dr Matthew Linfoot (Tooting, NSM); Alex Mutyaba (St Mark’s, Kennington, NSM Pioneer); Ian Nott (Carshalton Beeches); Joshua Pollard (St Alban the Martyr, South Norwood); Dr Hannah Swithinbank (St Philip and All Saints’, and St Luke’s, Kew); Dominic Toms (St Nicholas’s, Kidbrooke, Pioneer); Peter Welby (St Mary Magdalen with St Olave, St John and St Luke, Bermondsey); Sarah Williams (Kingston Team Ministry, part-time).

By the Bishop of Croydon in Holy Trinity, Redhill, on 1 July: 
Priests: Molly Budd, Robert Hindmarch, Sarah-Louise Schofield, Melissa Wynn.

By the Bishop of Kingston in All Saints’, Kingston upon Thames, on 1 July: 
Priests: Georgia Ashwell, Jennifer Houghton, Stephen Jullien, Sam Parker, Janice Price, Felix Stevenson, Edward Veale, Dr Benjamin Vertannes, Anne Wanjohi, Claire Whitmore.

By the Bishop in St Luke’s, Camberwell, on 1 July: 
Priests: Dr Tatiana Gutteridge-Kalveks, Dr Joanna Lewis-Burgess, Joel Soares.

 

Brian Pickering/Diocese of Southwell & NottinghamSouthwell & Nottingham deacons

SOUTHWELL & NOTTINGHAM

By the Bishop of Sherwood in Southwell Cathedral on 2 July: 
Deacons: Daniel Bishop (Aspley); Joanne Harley (Aspley; Basford, NSM); Ogochukwu Iheama (St Anne’s, Worksop); Amy Jones (Trinity Church, Nottingham (Bishop’s Mission Order)); John Lees-Robinson (Trinity Church, Nottingham (Bishop’s Mission Order)); Fiona Mack (Bawtry with Austerfield, Mission, Everton and Mattersey); Daniel Marshall (St Mary Magdalene’s and St Leonard’s, Newark-on-Trent); Thomas Murphy (Chilwell, NSM); Eden Parris (St John the Evangelist and St Mary the Virgin, Mansfield); Lauren Simpson (Lady Bay with Holme Pierrepont and Adbolton); Nigel Stones (St Anne’s, Worksop; Norton Cuckney, NSM); Tai-yin Tsoi (St Nicholas’s, Nottingham); Charlotte Turner (Annesley with Newstead and Kirkby Woodhouse, NSM); Jacob Tyers (Wilford); Laura Ward (Aspley; Bilborough and Strelley, NSM).

By the Bishop in his cathedral on 1 July: 
Priests: Daniel Bauhahn, Louise Bearder, Daniele Bocchetti, Rachael Burn, Jake Hyatt, Ryan Mellor, Kristine Mole, Tasha Morton, Bethan Resch, Claire Tufnell.

 

PR4Photos (Paul Richards)Truro deacons

TRURO

By the Bishop in his cathedral on 23 June: 
Deacons: Andrew Boorne (Kea; Powder deanery); Stephen Guffick (Looe and Morval; Duloe and Herodsfoot); David Smith (Lann Pydar Benefice).

By the Bishop of St Germans in Truro Cathedral on 24 June: 
Priests: Rory Clare, Lisa Coupland, Christopher Harrigan, Tracey (Jess) Lancaster, Penelope Leach, Antony Naylor.

 

Harvey MillsWinchester deacons

WINCHESTER

By the Acting Bishop of Winchester in Winchester Cathedral on 2 July: 
Deacons: James Cann (St Barnabas’s, Winchester, NSM); Joanna Criscenti (East Winchester Benefice); Ian Dighe (the New Forest Edge Benefice, NSM); Nicola Ford (Basingstoke Team Ministry); Kate Hodkinson (Throop); Lorraine Kingsley (Winton, Moordown and Charminster); Chris Knight (Tadley with Pamber Heath and Silchester); Ian McGill (Dibden, NSM); Tammy Oliver (Sholing); Mo Pimento (New Forest Edge Benefice, NSM); Glenn Prince (St Swithun’s, Bournemouth); Mark Ruffell (North Hampshire Downs Benefice, NSM); Chris Theobald (the Bright Waters Benefice, NSM); Debbie Veel (North Hampshire Downs Benefice, NSM); Ceri Webb (Oakley with Wootton St Lawrence); Chris Whittaker (Christ Church, Winchester); Rhiannon Willmott (St Matthew’s and St Paul’s Mission Church, Winchester); Tom Young (Fair Oak).

By the Bishop of Basingstoke in Winchester Cathedral on 1 July: 
Priests: Clive Beard, Stephen Bennett, Thomas Boulter, Benedict Coulter, Samuel Dinsmore, Christopher Dodgson, Samuel Duckhouse, Elliot Grove, Edward Haycock, James McKinnel, Ranjan Emmanuel, Jessica Ross, Robert Sawdy, David Smith, Thomas Woodbridge.

 

Diocese of WorcesterWorcester deacons

WORCESTER

By the Bishop of Dudley in Worcester Cathedral on 2 July:
Deacons: Claire Cox (Oldswinford); Dr James Klair (St Nicholas’s, All Saints’ and St Helen’s, Worcester); Jayne Parker (Pershore with Pinvin, Wick and Birlingham, NSM); Benjamin Somervell (Old Hill); Esther Treasure (Dudley Team Min­istry); Richard Wood (Worces­ter South East Team Ministry, NSM).

 

By the Bishop in his cathedral on 1 July:
Priests: Rachel Colthurst, Andrew Green, Caroline Green, Sarah Jayne Hewitt, Giles Joiner, Sarah Roberts-Malpass, Adam Wharton, Paul Wilcox, James Williams.

  

Martin Sheppard/Diocese of YorkYork deacons

YORK

By the Archbishop in his cathedral on 1 July:
Deacons:
Marion Barella (St Paul’s, Holgate Road, York; St Barnabas’s, York); James Cawdell (Linthorpe); Simon Clark (Easington with Skeffling, Keyingham, Ottringham, Patrington, Welwick and Winestead, NSM); Elaine Curry (North Ormesby, NSM); Heather Groocock (Emmanuel Church, Bridlington, and Barmston with Fraisthorpe, NSM); Dr Samantha Mawer (Guisborough, NSM); Charles Shefford (St John and St Martin, Beverley, with Routh); Julia Staves (Brompton with Deighton; West and East Rounton with Welbury, NSM); Mairi Taylor-Gibson (Holy Reedemer, Acomb; Nether with Upper Poppleton, NSM); Donneta Thomas (Northallerton with Kirby Sigston, NSM).

By the Bishop of Selby in St Mary’s, West Lutton, on 3 June:
Priest: Alison Hutchinson.

By the Bishop of Selby in St Michael-le-Belfrey, York, on 4 June:
Priest: James Congreve-Horn.

By the Bishop of Hull in All Saints’, Kilham, on 3 June:
Priest: Stephen Cox.

By the Bishop of Hull in the Most Holy and Undivided Trinity, Kingston Upon Hull, on 4 June: 
Priests: Jonathan Guy, Michelle Jones, Jennifer Rankin.

By the Bishop of Whitby in St Mary’s, Thirsk, on 4 June: 
Priests: Richard Grant, Dawn Ward.

 

Diocese of BangorBangor deacons and priests

BANGOR

By the Archbishop of Wales in his cathedral on 1 July:
Deacons: Andrew Broadbent (Bro Dwylan Ministry Area, NS distinctive deacon); Josie Godfrey (Bro Deiniol Ministry Area); Glenys Samson (Bro Padrig Ministry Area, NS distinctive deacon).
Priests: Helen Franklin, Selwyn Griffith.

 

Natasha HirstLlandaff deacons

LLANDAFF

By the Bishop in her cathedral on 24 June:
Deacons: Jeremy Heuslein (Pontypridd Ministry Area); Natalie Jones (Caerphilly and Aber Valley Ministry Area); James Lawson (Rhondda Ministry Area); Ali Oakley (Urban Crofters); Pete Oakley (Urban Crofters); Ross Pilliner (North Cardiff Ministry Area); Heather Temple-Williams (St John’s, Cardiff, NSM); James Wragg-Smith (Citizen Church). 
Priests: Amber Baker, Ruth Greenaway-Robbins, Darren Lynch, Robert McDonald, Amanda Thomas.

 

Debra GoddardMonmouth diocese

MONMOUTH

By the Bishop in her cathedral on 24 June: 
Deacons: Julia Durham (Tredegar Park Ministry Area); Dawn Lindsay (Newport North West Ministry Area); William Savage (Heart of Monmouthshire Ministry Area, NSML).
Priests: Daniel Damon, Rachel Nelmes, Janet Pain, Tina Parry, Sarah Rosser, Ruth Rowan, Glen Wilkins.

 

Diocese of St AsaphSt Asaph deacons

ST ASAPH

By the Bishop in his cathedral on 24 June: 
Deacons: Emma Dale (Alyn Mission Area); Ana Davies (Alyn Mission Area); Gwen Dixon (Pool Mission Area, NSM); Kathryn Hall (Estuary and Mountain Mission Area); Pam Hallam Wedley (Offa Mission Area, NSM); Dr Cass Meurig Thomas (Valle Crucis Mission Area); Hugh Richardson (Hope Street, Wrexham). 

By the Bishop in his cathedral on 1 July:
Priests: Alyson Goldstein, Grace Lomas, Daniel Morgan, Marcus Pipe.

 

ST DAVIDS

By the Bishop in her cathedral on 24 June: 
Deacon: Sarah Llewellyn (Bro Sancler Local Mission Area).
Priests: Nicholas Bee, Sharon Edge, Martine Johnson, Suzanne Player.

 

SWANSEA & BRECON

By the Bishop in his cathedral on 24 June:
Deacon: Mairwen Large (St Catwg’s Ministry Area).
Priests: Benjamin Jones, Richard Wootten.

Browse Church and Charity jobs on the Church Times jobsite

The Church Times Archive

Read reports from issues stretching back to 1863, search for your parish or see if any of the clergy you know get a mention.

FREE for Church Times subscribers.

Explore the archive

Forthcoming Events

Green Church Awards

Closing date: 30 June 2024

Read more details about the awards

 

Festival of Preaching

15-17 September 2024

The festival moves to Cambridge along with a sparkling selection of expert speakers

tickets available

 

SAVE THE DATE

Festival of Faith and Literature

28 February - 2 March 2025

The festival programme is soon to be announced sign up to our newsletter to stay informed about all festival news.

Festival website

 

ViSIt our Events page for upcoming and past events 

Welcome to the Church Times

 

To explore the Church Times website fully, please sign in or subscribe.

Non-subscribers can read four articles for free each month. (You will need to register.)