*** DEBUG START ***
*** DEBUG END ***

Petertide ordinations

by
09 July 2021

Ordination lists and photos from the Church of England, the Church in Wales, and the Scottish Episcopal Church. View more photos below and in the gallery

Adrian Smith

Canterbury deacons

Canterbury deacons

BATH & WELLS 

By the Bishop of Taunton in Wells Cathedral on 26 June:
Priests: Philip Albrow, Andrew Avramenko, Louise Bale, Janet Church, Dr Julian Davies, Samuel Healey, Susan Hoskins, Richard Kelley, Emma Kendall, Suzanne Kirkham, Michèle Kitto, Dorothea Oliver, Dr Shaula Reilly, Joanne Robinson, David Wilkie.

By the Rt Revd John Perry in Holy Trinity, Combe Down, on 27 June:
Priest: Dr Christopher Absolon.

 

 

Birmingham deacons

BIRMINGHAM

By the Bishop of Birmingham in his cathedral on 26 June: 
Deacons: Ian Crockford (St Michael’s, Hall Green, OLM); Charlotte Gibson (St Michael’s, Harborne; St Peter’s, Harborne); Sandra Langston (Highters Heath, OLM); Jill MacDonald (St James’s, Rounds Green, OLM); Carol Farrell (Brandwood, OLM); Ann Knight (Tyseley, OLM); Claire Reid (Walmley); Emily Robottom-Scott (Maney); Samantha Sieber (St Germain’s, Edgbaston); Emily Spencer (Knowle); Katie Stock (St Luke, Gas Street, Birmingham); Susan Pearson (St Barnabas’s, Erdington); Tammy Tearoe (Olton); Tariro Matsveru (Kings Heath).

 

By the Bishop of Birmingham in his cathedral on 27 June: 
Priests: Jodie Brown, Christine Chalmers, Dr Matthew Churchouse, Simon Cocks, Catherine Dean, Barbara Hamilton, Sara Moore, Theresa Morton, Gloria Smith, Laura Ward.

 

Sara Cuff for Blackburn dioceseBlackburn deacons

BLACKBURN

By the Bishop of Blackburn in his cathedral on 4 July:
Deacons: Amy Bland (Euxton); Francesca Gethin (St Cuthbert’s, Fulwood, NSM); Simon King (Longridge); Bryn Naylor (Higher Walton; Hoghton).

By the Bishop of Burnley in Blackburn Cathedral on 4 July: 
Deacons: Simon Griffiths (All Saints’, Preston); Jordan McDermott (St Andrew’s, St Mary Magdalen’s, St Peter’s and Church Kirk, Accrington); Mark Wooding (St John’s, Leyland); Matteo Zambon (Torrisholme).

By the Bishop of Lancaster in Blackburn Cathedral on 4 July: 
Deacons: Olivia Haines (Cockerham with Winmarleigh and Glasson, NSM); Barbara Houghton (St Stephen’s, Preston); Ian McGrath (Ellel); Anna Walker (Bamber Bridge and Walton-le-Dale).

By the Bishop of Blackburn in his cathedral on 3 July:
Priests: David Hargreaves, Andrew Holmes, Simon Lloyd, Jane Parker.

By the Bishop of Burnley in Blackburn Cathedral on 3 July: 
Priests: Andrew Dykes, Daniel Freeman, Kyle Mulholland, Matthew Robinson.

By the Bishop of Lancaster in Blackburn Cathedral on 3 July: 
Priests: Matthew Guilder, Catherine Haydon, Angela Letchford, Christina Walker.

 

Sam CavenderBristol deacons

BRISTOL

By the Bishop of Bristol in her cathedral on 4 July: 
Deacons: Joshua Bradshaw (St Nicholas Resourcing Church (Bishop’s Mission Order); Withywood; St Andrew’s, Hartcliffe); Caroline Buckland (Barton Hill, and Moorfields; East Bristol); Anton Campbell (St Andrew’s, Chippenham, with Tytherton Lucas); Simon Goodman (St Mary the Virgin, Redcliffe, with Temple, Bristol, and St John the Baptist, Bedminster); Melanie Griffiths (Lawrence Weston and Avonmouth); Ruth Harding (Frenchay and Stapleton); Christopher Hunter (Wroughton and Wichelstowe); Errol King (Lawrence Weston and Avonmouth); Sarah Matthews (Easton Christian Family Centre, in Holy Trinity with St Gabriel and St Lawrence and St Jude, Easton); Wanda Morris (Yate Team Ministry; Fromeside Benefice); Diane Simms (All Saints and St Mary, Fishponds).

By the Bishop of Bristol in her cathedral on 3 July:
Priests: Christopher Brown, James Cannan, Gabrielle Doherty, Kandis Douglas, Cheryl Hawkins, Anjali Kanagaratnam, Thomas Morgan, Joanna Morris, Mark Nam, Robertson Stewart, Victoria Wicks.

 

 

Adrian SmithCanterbury deacons

CANTERBURY

By the Bishop of Dover in Canterbury Cathedral on 3 July: 
Deacons: Miriam Bier Hinksman (St Peter’s, Bridge, part-time); Karen Burgess (the King’s Wood Benefice, NSM); Nicholas Carpenter (the Six Benefice, NSM); Claire Coleman (St Luke’s, Ramsgate); Andrew Edwards (St Martin’s, Maidstone); Jack Greenhalf (Whitstable Team Ministry); Susan Manners (the Stour Downs Benefice); Anthea Mitchell (St Paul’s, Maidstone, MSE); Debra Scoble (the Elham Valley Group); Caroline Turvey (Kingsdown, Creekside and High Downs); Jennifer Walpole (St Dunstan with Holy Cross, St Mildred’s and St Peter with St Alphege, Canterbury).

By the Bishop of Dover in Holy Trinity, Folkestone, on 3 July:
Priests: Alice Bates, Ylva Blid-Mackenzie, Charlotte Coles, Benjamin Forbes, Lucy Fyfe-Jamieson, Paula Jardine-Rose, Charmaine Muir, Cathrine Ngangira, Angela Stupple, Jennifer Walters.

 

 

Diocese of Carlisle/Stuart Walker PhotographyCarlisle deacons

CARLISLE

By the Bishop of Carlisle in his cathedral on 26 June: 
Deacons: Andrew Burrell (Kirkoswald, Renwick with Croglin, Great Salkeld and Lazonby; East of Eden Mission Community, NSM); Richard Corrie (Caldbeck, Castle Sowerby and Serbergham; Westward, Rosley-with-Woodside and Welton; Carlisle Rural Mission Community, NSM); Lucy Foster (Crosscrake; Natland; Old and New Hutton; Holy Trinity and All Hallows Chapel, Kendal; Helm Mission Community, NSM); Jane Hoddinott (Cockermouth Area Team Ministry; Grasmoor Mission Community, NSM); Sarah Jones (Holme Eden and Wetheral with Warwick; Eden Wild Goose Mission Community); Amanda Quinn (Stanwix; Two Rivers Mission Community, NSM); Sarah Richardson (Barrow in Furness; Barrow Mission Community, NSM); Belinda Stanley (Carlisle Cathedral; Heart of the City Mission Community, NSM).

By the Bishop of Carlisle in Holme Cultram Abbey, on 26 June: 
Priest: Andrew Callaway.

By the Bishop of Carlisle in St John’s, Keswick, on 27 June: 
Priest: Lawrence Basham.

By the Bishop of Carlisle in All Saints’, Cockermouth, on 27 June: 
Priest: Gillian Davidson.

By the Bishop of Carlisle in St Thomas’s, Kendal, on 27 June: 
Priest: Victoria Sekasi.

By the Bishop of Carlisle in St James’s, Carlisle, on 28 June: 
Priest: Nina Orchard.

By the Bishop of Carlisle in St Mary’s, Ambleside, on 29 June: 
Priest: Jane Nattrass.

 

 

Diocese of ChelmsfordChelmsford priests

CHELMSFORD

By the Bishop of Barking in St Mary’s, Becontree, on 26 June: 
Priests: Timothy Broadbent, Penelope Brooks, Geoffrey Clarke, Dr Marianne Hayward.

By the Bishop of Barking in All Saints’, Woodford Wells, on 26 June: 
Priests: David Baker, Janetta Brathwaite, David Edmondson, Urbain Matsalou-Yombe, Olive Thursby.

By the Bishop of Barking in St John the Baptist, Epping, on 26 June: 
Priests: Jessica Bostock, Aimée Summers.

By the Bishop of Barking in St Peter’s, Harold Wood, on 28 June: 
Priest: Andrew Bellis.

By the Bishop of Bradwell in the Ascension, Chelmsford, on 26 June: 
Priests: Sally Croft, Julia Lacey.

By the Bishop of Bradwell in Holy Trinity, Southchurch, on 26 June: 
Priests: Trudy Arnold, Carol Cockcroft, Stephen Finch, Hannah Robinson.

By the Bishop of Colchester in St James’s, Clacton-on-Sea, on 26 June:
Priests: Louise Oliver, Dr Elisabeth Ring, Christopher Willis.

By the Bishop of Colchester in St Mary’s, Bocking, on 26 June: 
Priests: Elsie Bouffler, Sharon Quilter, Catherine Towner.

By the Bishop of Richborough in St Thomas’s, Brentwood, on 29 June: 
Priest: Matthew Austen.

 

 

Diocese of ChesterChester deacons

CHESTER

By the Bishop of Chester in his cathedral on 4 July: 
Deacons: Peter Bennett (All Saints and St Paul with St Peter with St Andrew with St John the Baptist, Crewe); James Britcliffe (St Mary Magdalene with St Patrick’s Mission Church, Alsager); Anna Cerval-Pena (Sutton, Wincle, Wildboarclough and Bosley); Jillian Elston (Lymm); Jonathan Frost (Hurdsfield); Christopher Jones (Plas Newton, NSM); Richard Montgomery (Great Sutton, NSM); Jennifer Prince (Wilmslow); Holly Torr (Oxton); Kathryn Wade (Gee Cross).

By the Bishop of Chester in his cathedral on 19 June: 
Priests: Philip Bishop, Robert Croft, Samuel Durdant-Hollamby, Gillian Hall, Hannah Helvadjian, Catherine Johnson, Paul Lewis, Anna Leyden, Martin Makin, David Murray, Jennifer Pilling, Anthony Rigby, George Roach, Daniel Sedano, Frances Skinner, Richard Skinner, Simon Stride, Christine Turner, Deborah Wilkinson, Claire Wilson.

 

 

Diocese of ChichesterChichester deacons

CHICHESTER

By the Bishop of Chichester in his cathedral on 26 June: 
Deacons: Anna Bouch (Woodingdean, NSM); Jan Butter (West Blatchington, NSM); Laura Darrall (Rustington); Patrick Donovan (the Chanctonbury Benefice); Simon Earnshaw (Clayton with Keymer); Tobias Lancaster (Holy Trinity, Hastings); Joe Padfield (East Blatchington); Kizzy Penfold (St Helen’s and St Barnabas’s, Ore).

By the Bishop of Horsham in St Nicholas’s, Worth, on 27 June: 
Priests: Samuel Buck, Trevor Harrison, Greta Sawyer, Sarah Van den driessche.

By the Bishop of Lewes in St John the Divine, West Worthing, on 27 June: 
Priest: Joshua Delia.

By the Bishop of Lewes in Bishop Hannington Memorial Church, Hove, on 28 June: 
Priests: David Griffin, Benjamin Lucas, Benjamin Martin.

By the Bishop of Horsham in St Peter’s, Henfield, on 29 June: 
Priests: Steven Emerson, Heather Wilkin.

By the Bishop of Horsham in St Mary Magdalene’s, Lyminster, on 30 June: 
Priests: Anthony Goddard, Patrick Pearson-Miles, Mark Rodger.

 

Martin WilliamsCoventry deacons

COVENTRY

By the Bishop of Warwick in Coventry Cathedral on 4 July: 
Deacons: Jacquelynn Ayton (St Alban’s, Coventry); Matthew Bull (Bedworth Team Ministry); Sarah Cushing (Emscote, in the New Warwick Team Ministry, NSM); Matthew Ford (St Mark’s Conventional District, Swanswell, Coventry); Eira Hale (St Nicholas’s, Warwick, in the New Warwick Team Ministry); Susan McClellan (Coventry Cathedral, NSM); Anne-Marie Marsh (Hillmorton); Joanne Parker (St Giles’s, Exhall); Andrew Ruffhead (St Paul’s, Leamington Priors); John Samuel (St Laurence’s, Foleshill, Coventry); Rosamund Williams (St Mark’s Conventional District, Swanswell, Coventry).

By the Bishop of Warwick in Coventry Cathedral on 4 July: 
Priests: Sarah Ashelby, Daniel Bennett, Andrew Clasper, Richard Davies, Heather Elson, Glenn Lowde, Michael Stewart.

 

 

Diocese of DerbyDerby deacons

DERBY

By the Bishop of Derby in her cathedral on 26 June: 
Deacons: Rebecca Allpress (Swadlincote and Hartshorne; Newhall; Gresley); Julius Anozie (St Mary the Virgin, Ilkeston; St John the Evangelist, Ilkeston); Michael Fitzsimmons (Barlborough and Clowne); Eleanor Launders-Brown (East Scarsdale Team Ministry); James Lee (Stanton-by-Dale with Dale Abbey and Risley). 

By the Bishop of Derby in her cathedral on 27 June: 
Deacons: Gillian Ball (Newbold with Dunston, NSM); Rachel Burdett (Christ Church, Belper, with Turnditch); Samantha Dennis (Sawley, NSM); John Ferguson (St Barnabas’s, Derby, NSM); Jeffrey Golding (St Werburgh’s, Derby (Bishop’s Mission Order)); Melanie Hartley (Baslow and Eyam, NSM); Christine Nowak (Whitfield, NSM); Nicholas Parish (St Peter and Christ Church with Holy Trinity, Derby, NSM); Rebecca Reeve (the Epiphany Team Ministry, Walbrook); Charlotte Wallington (Hathersage with Bamford and Derwent, and Grindleford). 

By the Bishop of Derby in her cathedral on 26 June: 
Priests: Rachael Brooks, Catrin Hubbard, Dr Nicola McNally, Sharon Murphy, Malcolm Pyatt, Kate Smedley, Sandra Till, Alan Winfield. 

 

DURHAM 

By the Bishop of Durham in his cathedral on 4 July: 
Deacons: Julia Bell (Stockton Parish Church); Christine Britcliffe (Lumley; Chilton Moor; East Rainton; West Rainton); Lloyd Brown (St Hilda and St Columba, Darlington; St John’s, Darlington); Steve Edge (St Hilda’s, Hartlepool); Edward Gunn (Auckland); Deborah Hodge (Byers Green; Croxdale and Tudhoe; Merrington); Dawn Hudson (Gateshead Fell; Windy Nook); Alexander Jones (St George’s, Gateshead); Katherine Long (Blackwell and Salutation; Coniscliffe); David Lucas (Heighington and St Matthew and St Luke, Darlington); Stephen Martin (Lanchester and Burnhope; Harelaw and Annfield Plain); Timothy May (Monkwearmouth Team Ministry); Sarah Millican Jones (St George’s, Gateshead); Heather Ross (Upper Weardale Benefice); Susan Sweeting (the Annunciation Group, Sunderland (St Chad’s, Sunderland; St Mary the Virgin and St Peter’s, Sunderland; St Mary, St Thomas and St Oswald, Sunderland); Heather Wallace (Millfield and Pallion). 

By the Bishop of Durham in his cathedral on 3 July:
Priests: Hilary Avent, Philip Carter, Graham Copley, Thomas Daglish, John D’Silva, Elaine Gray, Rosemary Hendry, Dr Wim Kuiper, Stephanie Price, Hannah Richardson, Mahalha Wachepa, Alison Williams. 

 

Keith HeppellEly deacons

ELY

By the Bishop of Ely in his cathedral on 4 July:
Deacons: Stephen Dove (Trumpington); Juanita Hawthorne (Grimshoe Benefice, NSM); Rosemary Hewitt (St James’s, Cambridge, NSM); Deborah (Ruth) Holmes (Ely Team Ministry); Diane Kutar (Sawtry, Glatton and Holme with Conington); Marie Lucchetta (Cottenham with Rampton, NSM); William Lyon-Tupman (St Neots Team Ministry); Ceri Payne (St John the Evangelist, Cherry Hinton, NSM); Samuel Perez (St Ives); Alexandra Podd (Orton Goldhay Local Ecumenical Project); Jon Sanders (St Mary the Great with St Michael, Cambridge); Susan Squires-Dutton (St Peter and St Paul, Wisbech; St Augustine’s, Wisbech, NSM); Jill Stimpson (Wilburton; Haddenham; Witchford with Wentworth, NSM); Christine Westgarth (Lordsbridge Team Ministry, NSM); Edward Westrip (the Good Shepherd, Chesterton, NSM). 

By the Bishop of Ely in his cathedral on 3 July: 
Priests: David Bagnall, Ruth Chamberlain, Christine Cole, Geoffrey Dodgson, Olga Fabrikant-Burke, Andrew Hurst, Edward Keene, David Lee, Jacqueline Metcalfe, Michael Nicholson, Dr Muthuraj Swamy, Jonathan Torrance. 

By the Bishop of Huntingdon in Ely Cathedral on 3 July: 
Priests: Ray Burman, Maureen Dean, Ian Mack, Nigel Moat, Hannah Richardson, Janice Smith, Joel Wicks, Ann Williams.

 

 

Ordinations in Ghent

EUROPE

By the Bishop of Gibraltar in Europe in St John the Evangelist, Ghent, on 3 July:
Deacon: Sarah-Jane King (St Martha and St Mary, Leuven).
Priests: Ann Bolger, Dorothee (Dorienke) de Vries, Matthias Thijs.

By the Suffragan Bishop in Europe in All Saints’, Milan, on 4 July: 
Priests: Professor Martin George, Robert Morley, Roxana Teleman, Dr Valdis Teraudkalns.

 

 

Sam Cavender/Diocese of GloucesterGloucester deacons

GLOUCESTER

By the Bishop of Gloucester in her cathedral on 26 June: 
Deacons: Rachel Beere (Holy Apostles, Charlton Kings); Miriam Davis (Hucclecote); Luke Falvey (St Catharine’s, Gloucester); Coral Francis (Minchinhampton with Box and Amberley); Gareth Griffith (South Cotswolds Team Ministry); Helen McGeoch (St James and All Saints and Christ Church, Gloucester). 

By the Bishop of Gloucester in her cathedral on 27 June: 
Priests: Brian Brobyn, Nicola Bullivant, Belinda Erskine, Edwin Carmichael, Catherine Cowie, Sarah Haslam, Jacqueline Henson, Helen Hill, Duncan Hutchison, Jane Jones-Williams, Dr Joseph Mottram, James Niblett, Jade Scholes, Pauline Setterfield, Rebecca Spear.

 

 

GUILDFORD

By the Bishop of Dorking in Guildford Cathedral on 4 July: 
Deacons: Geoffrey Andrew (Stoneleigh); Leah Bates (St Mary the Virgin, Headley, and Box Hill with Walton-on-the-Hill); Alison Baverstock (Long Ditton); Caroline Burch (Fleet); Stephen Green (West Horsley); Benjamin Cahill-Nicholls (Holy Trinity, St Mary’s and St Michael’s, Guildford); James Hanson (Alfold and Loxwood); Katrina Jenkins (Hersham); Henry Lamaison (Howell Hill); Joanne Lamberth (Stoke-next-Guildford); Dr Stephen Mangar (East Horsley); Dean Pusey (Holy Trinity, Aldershot); Lucy Roose (Crondall and Ewshot); Patrick Samuels (Busbridge and Hambledon); Susan Watson (St Paul’s, Woking); Katherine Willis (Claygate).

By the Bishop of Guildford in his cathedral on 3 July: 
Priests: Philip Barlow, Sean Beagley, Timothy Clifford Hill, Diane Davidson, Patrick Davies, Susan Duplock, James Ellin, Rebecca Heath-Taylor, Kathryn Morris, Anna Norton, Julie Partridge, Benjamin Perkins, Vlada Rakin.

 

HEREFORD

By the Rt Revd Dr David Thomson in Hereford Cathedral on 4 July: 
Deacons: David Andrews (Church Stretton); Luke Aylen (St Peter with St Owen and St James’s, Hereford, NSM); Lauren Bell (Hereford South Wye Team Ministry); Louise Beynon (Broseley with Benthall, Jackfield, Linley, Willey and Barrow); Erin Butler (Holmer with Huntington); Stanley (Joe) Chipper (Tupsley with Hampton Bishop); Wayne Davies (Ludlow); Natalie Jennings (Maund Group); Angie Kateley (Abbeydore Deanery Group Ministry); Ruth Leigh (Westbury, Worthen and Yockleton, NSM); Elizabeth Womack (Tenbury Team Ministry, NSM). 

By the Rt Revd Dr David Thomson in Hereford Cathedral on 3 July:
Priests: Lawrence Gittins, Tiffany Jackson, Joanna Jennings, Joseph Simons, Katriona Smith.

The Bishop of Hereford was self-isolating, owing to his having been in contact with someone who later tested positive for Covid.

 

Derek WalmsleyLeeds deacons

LEEDS

By the Bishop of Leeds in Ripon Cathedral on 3 July: 
Deacons: Linzi Blundell (Swaledale Benefice); Jennifer Bradley (Kairos (Bishop’s Mission Order)); Samuel Fletcher (Pontefract); Gemma Fleury (South and North Elmsall); Jonathan Fleury (Grimethorpe with Brierley; Ryhill; South Kirkby); Lindsey Fox (Coley; Northowram); Joanna Glenwright (Roundhay); Dr Claire Honess (Barnoldswick with Bracewell); Lottie Jones (Moor Allerton Team Ministry); Michelle Lepine (Holy Trinity, Ripon); Diana Komorowski (Lupset; Thornes); Anna Lumb (Harden and Wilsden, Cullingworth and Denholme Team Ministry); Professor Rosemary Mitchell (Holy Trinity, Skipton); Nicolas Murray (Pannal with Beckwithshaw); Amanda Ogilvie-Berry (St Peter’s, Huddersfield); Joshua Peckett (Headingley Team Ministry; All Hallows’, Leeds); Adam Roebuck (All Saints’, Ilkley); Leah Thompson (Idle); Emily Tidball (Morley Team Ministry); Emma Walters (Kirkheaton); Simon Walters (Holy Trinity, Huddersfield). 

By the Bishop of Leeds in Bradford Cathedral on 26 June:
Priests: Elspeth Cansdale, William Grant.

By the Bishop of Huddersfield in St Peter’s, Huddersfield, on 26 June: 
Priests: Dr Dorothea Bertschmann, Ruth Bradley.

By the Bishop of Kirkstall in Leeds Minster on 26 June:
Priests: David Brennan, Caroline Brown, Dr Joshua Cockayne, Sheron Cockburn, Rachel Ford, Dr Sally Osborn, Dr Che Seabourne. 

By the Bishop of Ripon in St John the Evangelist, Bilton, on 26 June: 
Priest: Laura Martin.

By the Bishop of Wakefield in Wakefield Cathedral on 26 June: 
Priests: Timothy Carroll, Robert Harper.

 

 

Diocese of LichfieldShrewsbury and Wolverhampton area deacons, in Lichfield diocese

LICHFIELD

By the Bishop of Lichfield in his cathedral on 26 June: 
Deacons: Victoria Day (Lilleshall and Muxton); Ruth Edmonds (Burntwood, Chase Terrace, Chasetown and Hammerwich Team Ministry); Kristian Hewett (Holy Cross and St Peter’s, Shrewsbury); Laura Lenander (Telford (Bishop’s Mission Order)); Marie Meredith (Cannock and Huntington; Hatherton); Jonathan Morley (Aldridge); Katharine Tingle (Heath Town); James Walton (All Saints and St Michael, Shrewsbury).

By the Bishop of Lichfield in his cathedral on 27 June: 
Deacons: James Cartlidge (St Michael and St Wulfad, Stone, with St Saviour’s, Aston, NSM), Susan Cooke (St John the Baptist, Stafford, and Tixall with Ingestre, NSM); Hazel Davis (St Chad’s, Burton-on-Trent; Stretton with Claymills); Robert Goddard (Bucknall Team Ministry, NSM); Iain Lingwood (Castle Church); Thomas Owen (Sneyd Green); Daniel Payne (St Mary’s, Stafford, and Marston; St Chad’s, Stafford); Caryl Siegertsz (Kingsley and Foxt-with-Whiston and Oakamoor with Cotton, NSM). 

By the Bishop of Shrewsbury in All Saints’, Baschurch, on 24 June: 
Priests: Dr Stephen Alston, Gerald Harper, Gareth Ingham, Samuel Johnson.

By the Bishop of Stafford in St Mary’s, Stafford, on 22 June: 
Priests: Frances Bridgewater, Garry Higgs, Ian Perry.

By the Bishop of Wolverhampton in St Matthew’s, Walsall, on 23 June: 
Priests: Amanda Arthur, Valerie Fairclough, Simon Foster, Joseph Smith, Linda Vawer, Graham Wigley.

By the Bishop of Ebbsfleet in St Werburgh’s, Burslem, on 26 June: 
Priest: Glen Thomas.

By the Bishop of Ebbsfleet in St Stephen’s, Wolverhampton, on 19 June: 
Priest: Ross Brooks.

By the Bishop of Maidstone in Holy Trinity, Oswestry, on 20 June: 
Priest: James Weaver.

  

 

Chris Vaughan PhotographyLincoln priests

LINCOLN

By the Bishop of Grantham in Lincoln Cathedral on 3 July: 
Deacons: Andrew Acheson (St George with St Paul, Stamford); Jane Bareham-Sivers (Elloe Fen Group); Jessica Bellshaw (South Lawres Group; Barlings); Jennifer Camm (Great and Little Coates with Bradley Team Ministry); Sally Clifton (Boston Team Ministry); Rebecca Rock (Quarrington with Old Sleaford); Judith Simons (Bolingbroke Deanery Team Ministry, NSM).

By the Bishop of Grimsby in Lincoln Cathedral on 3 July: 
Priests: Helen Eke, Jane Foster-Smith, Lynne Hawkins, Elizabeth Johnson, Barbara Manterfield, Julie Miles, Kathleen Pickering, Jonathan Speirs-Davies, Teena Twelves, Michelle Webb.

By the Bishop of Richborough in All Saints’, Lincoln, on 6 July: 
Priest: Ross Copley.

 

Diocese of Liverpool/Dave Jones Liverpool deacons

LIVERPOOL 

By the Bishop of Liverpool in his cathedral on 26 June:
Deacons: Claire Aldridge (Roby); Neil Brunskill (Holy Trinity, Southport); Deborah Davies (St Helens Town Centre Team Ministry); Benjamin Dyer (St James’s, Birkdale; St Peter’s, Birkdale); Dr Michelle Goodwin (St James in the City, Liverpool); Heather Haddow (Padgate Team Ministry); David Halliwell (Rainhill); Jennifer Hardy (St James in the City, Liverpool); Rebecca Hill (Christ Church, Southport); James Wallace (St Mark’s, Haydock); Kirsty White (Penny Lane). 

By the Bishop of Warrington in Liverpool Cathedral on 26 June:
Deacons: Jennifer Brady (Our Lady and St Nicholas, Liverpool, NSM); Rachel Bray (St Philip and St Paul, Southport, NSM); Alison Carson (St Mark’s, Haydock, NSM); Jacqueline Davies (Christ Church, Aughton); Deborah Lovatt (St Elphin’s, Warrington); Susan Thomas (Wigan South, in the Wigan Team Ministry, NSM); Natalie West (Aintree, NSM). 

By the Bishop of Liverpool in his cathedral on 12 June:
Priests: Lynne Connolly, Catherine Cosslett, Christopher Dunbar, Tracy Dunsby, Glenys Gardner, Russell Greenacre, Jeanette Griffiths, Gillian Hoy, Frances Humphry, Gordon MacLeod, Helen Purcell, Sandra Jones, Julia Pratt, Elizabeth Roberts, James Taylor. 

By the Bishop of Warrington in Liverpool Cathedral on 12 June: 
Priests: Helen Deegan, Heather Goldsmith, Dr Louis Johnson, Noel McGarrigle, Gareth Morgan, Christopher Neilson, Gregor Stewart.

 

Graham LacdeoTwo Cities, Edmonton, and Willesden area deacons, in London diocese

LONDON

By the Bishop of London in her cathedral on 3 July: 
Deacons: Adewole Agbaje (St Edmund-the-King and St Mary Woolnoth with St Nicholas Acons, All Hallows Lombard Street, St Benet Gracechurch, St Leonard Eastcheap, St Dionis Backchurch and St Mary Woolchurch Haw and St Clement Eastcheap with St Martin Orgar, London; Holy Trinity, Brompton, with St Paul’s, Onslow Square, and St Augustine’s, South Kensington); Nakita Ainsworth (Holy Trinity, Brompton, with St Paul’s, Onslow Square, and St Augustine’s, South Kensington); Samuel Banner (St Michael with St Philip, Chester Square); Tessa Bosworth (St Sepulchre with Christ Church Greyfriars and St Leonard Foster Lane, London); Christa Brodie-Levinsohn (Hackney); Patricia Brown (St Aldhelm’s, Edmonton, NSM); Elizabeth Campbell (West Holloway); Jeremy Cavanagh (St Stephen with St John, Westminster, NSM); Philippa Cook (Shadwell with Ratcliffe); Christopher Curry (Brentford Team Ministry); Gavin Cutler (Holy Trinity, Brompton, with St Paul’s, Onslow Square, and St Augustine’s, South Kensington); Graham Dunn (St John’s, Hampstead); Lara Edwards (St Luke’s, Oseney Crescent, Kentish Town); Sarah Howard-Jones (St Martin’s, Kensal Rise); Rupert Jones (St Mary the Virgin, Primrose Hill, with St Paul’s, Avenue Road, NSM); Mark Knight (St Mellitus College); Urmila Kurkalang (Yiewsley); Andrew Kwapong (St Mary’s and Christ Church, Hendon); Jonathan Lawes (Laleham); Donna McDowell (St Paul’s, St Marylebone); Naomi Maxwell (Hackney); Ruth May (Kings Cross Church); Nicholas Morris (Notting Dale and St James’s, Norlands, NSM); Deborah Onyekwuluje (Tufnell Park, NSM); Joe O’Sullivan (Holy Trinity, Brompton, with St Paul’s, Onslow Square, and St Augustine’s, South Kensington); Julian Powell (Holy Trinity, Brompton, with St Paul’s, Onslow Square, and St Augustine’s, South Kensington); Sophie Raeside (Upper Sunbury); Jarel Robinson-Brown (St Botolph Aldgate with Holy Trinity Minories, London); Ryan Rodrigues (Holy Trinity, Brompton, with St Paul’s, Onslow Square, and St Augustine’s, South Kensington); Matthew Seymour (St Saviour’s, Hanley Road, Holloway); Thomas Simpson (Hampton Wick); Helen Sims-Williams (Emmanuel Church, West End, Hampstead); Thomas  Smith (St Michael’s, Wood Green, with Bounds Green Team Ministry); Jade Standley (Holy Trinity, Brompton, with St Paul’s, Onslow Square, and St Augustine’s, South Kensington); Nicola Sudworth (YMCA); Vanessa Thornborough (St Edmund of Canterbury, Hayes, NSM); Matthew Tinsley (St Saviour’s, Hanley Road, Holloway); Lucinda van der Hart (Parson’s Green, Fulham, NSM); Emma Webber (St John the Baptist, Pinner).

By the Bishop of Fulham in St Andrew’s, Holborn, on 3 July: 
Deacons: James Chegwidden (Earl’s Court); Sebastian Jones (St Peter and St Paul, Enfield). 

By the Bishop of Maidstone in All Souls’, Langham Place, on 7 July: 
Deacons: Jonathan Armstrong (Crouch End Hill; Andrew Balch (St Helen Bishopsgate with St Andrew Undershaft and St Ethelburga, Bishopsgate and St Martin Outwich and St Mary Axe); Graham Dale (Harrow on the Hill, NSM); Philip Hudson (St Helen Bishopsgate with St Andrew Undershaft and St Ethelburga, Bishopsgate and St Martin Outwich and St Mary Axe); Philip Keen (Langham Place); Jonathan Simpson (Holy Trinity, Brompton, with St Paul’s, Onslow Square, and St Augustine’s, South Kensington).
Priests: Callum Elwood, Edward Underhill, Tom Wright.

By the Bishop of Stepney in St John of Jerusalem, South Hackney on 19 June: 
Priests: Helena Bickley-Percival, Tracy Browne; Vicki Davies, Rebecca Daynes, Georgina Elsey; Paul Gurnham, Dr Mariama Ifode-Blease, Shana Maloney, Rebecca Rimmer.

By the Bishop of Stepney in St Mary’s, Hendon, on 19 June: 
Priests: Natasha Beckles, Mitzi James, Emily Kolltveit, Miriam Rinsler, Ryan Venn-Dunn. 

By the Bishop of Islington in St Barnabas’s, Kensington, on 19 June: 
Priests: Joshua Baines, Fernando Carillo, Katherine Chow, Simon Dickson, Lewis Dean, Cheryl Freeman, Jemima Haley, Sarah Jackson, George Meyrick, Alice Ormondroyd, William Perry, David Roberts, Tandy Ruoff, Samuel Rylands, David Simpson, Davidson Solanki, Mark Tatton, Rachael Wooldridge.

By the Bishop of Willesden in St Barnabas’s, Ealing, on 2 July:
Priests: Christine Britton, Anna Dias, Helen Hutchins, Fiona Jack, Timothy Radcliffe, Anthony Richardson, Rosemary Richardson, Erica Wilding. 

By the Bishop of Fulham in All Saints’, Notting Hill, on 28 June: 
Priests: John Blackburne, Alan Rimmer.

 

 

Manchester deacons

MANCHESTER

By the Bishop of Manchester in his cathedral on 4 July: 
Deacons: Andrew Bird (St Werburgh’s, Chorlton-cum-Hardy); Benjamin Brady (Deane Team Ministry; St Bede’s, Bolton le Moors); Matthew Brinicombe (St Philip with St Stephen, Salford); Catherine Eccles (Astley, Tyldesley and Mosley Common Team Ministry); Samuel Eccleston (St Mary the Virgin, Bury; St Paul’s, Bury); Grace Hart (St Peter with St Philip, Bolton le Moors); Lee Higson (Oldhams Church, Bolton, in the Antioch Network); Mary Hough (All Saints’, Stretford); Andrew Jones (Blackrod, Daisy Hill, Westhoughton and Wingates Team Ministry); Hannah Lane (Turton Moorland Team Ministry); Jack Marsh (Rusholme); Stephanie Mawhinney (Hillock and Unsworth); Leila Nikroo (Hope and St John’s, Pendlebury); Duke O’Baka-Torto (Belfield; Hamer and Healey); Thomas Phipps (West Didsbury and Withington); Paul Pritchard (Shaw; High Crompton and Thornham); Darren Quinlan (Rochdale; Deeplish and Newbold); Jane Reynolds (St Andrew’s, Blackley; St Paul’s, Blackley; St Peter’s Blackley; Wrightington, Wigan and Leigh NHS Teaching Hospital Foundation Trust); Michaila Roberts (Broughton Team Ministry); Kathreen Shahbaz (Brunswick); Pamela Smith (St Andrew’s, Blackley; St Paul’s, Blackley; St Peter’s Blackley); Augustine Tanner-Ihm (Didsbury); Rebecca Wilkinson (the Ascension, Hulme); Jeremy Wisdom (St Andrew’s, Blackley; St Paul’s, Blackley; St Peter’s Blackley;); Lee Wood (St John the Divine, Brooklands, Baguley).  

By the Bishop of Bolton in Manchester Cathedral on 3 July: 
Priests: Admos Chimhowu, Deborah Clarke, Ian Fleming, Nicola Gillard, Joanna Jarret, Layfetta Masih, Scott Richardson, Adam Robertson, Matthew Sanderson, Amy Elizabeth Sheridan, Farid Yasini.

By the Bishop of Beverley in Manchester Cathedral on 3 July: 
Priest: Robert Eloff.

 

Diocese of NewcastleNewcastle deacons

NEWCASTLE

By the Bishop of Newcastle in St George’s, Jesmond, on 3 July: 
Deacons: Lynne Dean (Ovingham and Wylam, NSM); Dr Henry Hope (Hexham); Dr Miriam Jones (Newburn); Alison McCarthy (Holy Trinity, Jesmond); Adam Smith (St Thomas the Martyr and the Resource Church, Newcastle-upon-Tyne).

By the Bishop of Beverley in St Bede’s, Newsham, on 4 July:
Deacon: Sion Hughes Carew (Newsham and Horton).

By the Bishop of Newcastle in St George’s, Jesmond, on 3 July: 
Priests: Yvette Daniel, Oliver Dempsey, Rosemary Harrison, Samuel Lochead, Kim Wears, Alan White.

By the Bishop of Berwick, in Holy Trinity, Berwick, on 3 July: 
Priests: Phyllis Carruthers, Samantha Quilty, Paul Rusby, Thomas Sample, John Storey.

 

 

Diocese of NorwichNorwich deacons

NORWICH

By the Bishop of Norwich in his cathedral on 27 June: 
Deacons: Rebecca Bensusan (Pakefield); Blessing Chishanu (Sprowston with Beeston); Ian Fifield (St Stephen’s, Norwich); Joanna Haywood (the Trunch Group); Valerie Hooker (Taverham with Ringland); Adam Poole (Fountain of Life Network Church); Benjamin Rogers (Cromer); Julie Swinton (the Church in the Woottons); Richard Turk (Reepham and Wensum Valley Team Ministry); Victoria Venmore-Rowland (Swaffham and Sporle); Richard Washington (Attleborough with Besthorpe); Edwin Wilton-Morgan (Norwich Cathedral; Julian Campus). 

By the Bishop of Norwich in his cathedral on 26 June: 
Priests: Dr James Cook, Michael Hayden, Jonathan Price, Coryn Stanforth, Catherine Turner, Taylor Wilton-Morgan.

 

 

Emma ThompsonOxford and Dorchester area deacons, in Oxford diocese

OXFORD

By the Bishop of Oxford in his cathedral on 3 July: 
Deacons: Ayo Audu (Water Eaton); Alexandra Bradley-Stow (Cherwell Valley Team Ministry); Esther Brazil (St Mary Magdalen’s, Oxford); David Chislett (Warfield, NSM); Rachel Ciampoli (St Mary’s and St John’s District Church, Bletchley); Ann Cogle (St Mary the Virgin, Reading, NSM); Simon Cross (Summertown, NSM); Dr Michael Dormandy (Albury with Tiddington, Holton, Waterperry, Waterstock and Wheatley, NSM); Richard Eves (Wargrave with Knowl Hill); Nicholas Fielden (Bodicote); Carole Gooding (Eton with Eton Wick and Boveney and Dorney, NSM); Mark Gould (Great Marlow with Marlow Bottom, Little Marlow and Bisham Team Ministry); Ruth Harley (Watling Valley Team Ministry, Milton Keynes); Christopher Hunt (Bicester with Bucknell, Caversfield and Launton Team Ministry); Aiden Jones (Purley); Rainah Madzorera (Aylesbury Team Ministry, NSM); Becky Medlicott (All Saints’, Wokingham); Jeremy Moodey (Great Chesham Team Ministry, NSM); Sam Mortimer (Binfield, NSM); Luke Norman (St Andrew’s, Headington); Catherine Pearce (the North Buckingham Benefice, NSM); Romey Poston (St Mary the Virgin, Henley-on-Thames, with Remenham, NSM); Sasha Reeves (All Saints’, Didcot); Simon Russell (High Wycombe Team Ministry); Dr Matthew Salisbury (St Barnabas and St Paul and St Thomas the Martyr, Oxford, NSM); David Saunders (Ascot Heath); Sarah Smith (Iver, NSM); Joanna Tarassenko (St Clement’s, Oxford); Tracy Watkins (St Michael’s, Tilehurst, NSM); Miles Welborn (Bampton with Clanfield).

By the Bishop of Maidstone in Christ Church, Oxford, on 4 July: 
Deacons: Glenn Nesbit (St Ebbe with Holy Trinity and St Peter-le-Bailey, Oxford); Alistair Horn (St Ebbe with Holy Trinity and St Peter-le-Bailey, Oxford, NSM).

By the Bishop of Oxford in St Mary and St John, Cowley, on 27 June: 
Priests: Dr Susanna Brouard, Claire Browes, Judith Harvey, William Stuart-Lee.

By the Bishop of Buckingham in St Peter and St Paul, Buckingham, on 26 June: 
Priests: James Forward, Samson Kuponiyi, Peter Landry, Gareth Morley, Ross Mungavin, Kate Pellereau.

By the Bishop of Dorchester in Dorchester Abbey on 27 June: 
Priests: Joanna Allen, David Benskin, Stephen Short, Benjamin Tyler, Annette Wade.

By the Bishop of Reading in Reading Minster on 26 June:
Priests: Angela Brennan, Carol Cooper, Paulette Falconer, Jacqueline Fountain, Sarah Mortimer, Cara Smart, Phyllis Sopp.

 

 

Andre GibsonPeterborough deacons

PETERBOROUGH

By the Bishop of Brixworth in Peterborough Cathedral on 27 June: 
Deacons: George Frost (Silverstone and Abthorpe with Slapton andWhittlebury and Paulerspury); Clare Glover (St Peter and St Paul and St Michael and All Angels, Kettering; All Saints’, Kettering); Peter Heffron (St Alban the Martyr Northampton, NSM); Joshua Jackson (Oundle with Ashton and Benefield with Glapthorn); Jonathan Lee (Kingsthorpe Team Ministry, NSM); Sarah Lee (Kingsthorpe Team Ministry); Shakeel Nurmahi (Oakham, Ashwell, Braunston, Brooke, Egleton, Hambleton, Langham, Market Overton, Teigh and Whissendine Team Ministry); Lesley Tomalin (Mears Ashby and Hardwick and Sywell with Overstone, NSM). 

By the Bishop of Peterborough in his cathedral on 27 June:
Priests: Simon Aley, Yvonne Descroches, Keir Dow, Michelle Frost, Angela Hammett, Kevin Montgomery, Kristian Seward, Deborah Smith-Wilds, Joshua Thorne, Alison Wagner.

 

 

Diocese of PortsmouthPortsmouth deacons

PORTSMOUTH 

By the Commissary Bishop, the Rt Revd Rob Wickham, in Portsmouth Cathedral on 26 June: 
Deacons: Derek Johnston (Cosham; Wymering); Anthony Lawrence (St Catherine’s, Ventnor; Holy Trinity, Ventnor; Bonchurch); Kate Lloyd Jones (Greatham, Empshott and Hawkley with Priors Dean); Katherine Message (Harbour Church, Portsmouth); Heath Monaghan (All Saints’, Ryde; Swanmore; Bembridge, Pioneer Minister); Rajiv Sidhu (St Cuthbert’s, Copnor, Portsea); Alison Waterhouse (Petersfield; Buriton).

Priests: Hannah Barraclough, Catherine Edenborough, Matthew Grove. 

 

 

Arun KatariaSt Albans deacons

ST ALBANS 

By the Bishop of St Albans in his cathedral on 26 June: 
Deacons: Kirsty Louise Borthwick (the Ouzel Valley Team Ministry); Laura Collingridge (Bishop’s Hatfield, Lemsford and North Mymms Team Ministry); Simon Curtis (Caddington; Farley Hill); Ashish David (Broxbourne with Wormley); Jenna Dearden (Dunstable Team Ministry); Caroline Douglas (St Hugh and St John, Chells, Stevenage, NSM); Mark Escott (Cheshunt Team Ministry); Antonia Hudson (Standon and The Mundens with Sacombe, NSM); Philip Macaulay (Sandy); Paul Palmer (All Saints’, Croxley Green, NSM); Cornelis Quak-Winslow (St Saviour’s, St Albans); James Rigby (St Andrew’s, Chorleywood); Nicolette Wolf (Christ Church, Chorleywood).

By the Bishop of Bedford in St Paul’s, Bedford, on 25 June: 
Priests: Luke Larner, Marcus Ottaviani, Caroline Steer.

By the Bishop of Bedford in St Paul’s, Letchworth, on 26 June: 
Priests: Martha Inch, Dr Rachel Snow. 

By the Bishop of Bedford in All Saints’, Leavesden, on 27 June:
Priest: Phillipa Maddox.

By the Bishop of Hertford in St Michael and All Angels, Sunnyside, on 25 June: 
Priests: Rachel Hamilton, Miranda Seldon. 

By the Bishop of Hertford in St Mary Madgalene’s, Barkway, on 26 June: 
Priests: Rachel Moate, Sarah Richardson. 

By the Bishop of Hertford in St Etheldreda’s, Hatfield, on 27 June: 
Priests: Kathryn Alford, Vanessa Hadley-Spencer, Rachel Wakefield.

 

ST EDMUNDSBURY & IPSWICH 

By the Bishop of St Edmundsbury & Ipswich in his cathedral on 3 July: 
Deacons: Rowland Bareham (Great Cornard, NSM); Diane Ekins-Powell (Sancroft Benefice, NSM); Helen Grover (St Clare’s, Bradfield, St George’s, Bradfield, with Little Whelnetham, Cockfield, Felsham and Gedding, NSM); Elizabeth Livey (Christ Church, Felixstowe, NSM); Peter Livey (Christ Church, Felixstowe, NSM); Duncan Myatt (Holbrook, Stutton, Freston, Woolverstone and Wherstead (Two Rivers Benefice), NSM); Frances Norris (Haverhill with Withersfield).  

By the Bishop of Dunwich in St Edmundsbury Cathedral on 4 July: 
Deacons: Jennifer Catchpole (Wickham Market with Pettistree, NSM); Emma Haggar (St Peter and St Paul, St Andrew’s and St Nicholas’s, Felixstowe); Mark Hinde (St Edmund Way Benefice, NSM); Linda Pepper (St Matthew’s, All Saints’ and Community Centre, Triangle, Ipswich, NSM); Dimitri Theulings (St Matthew’s, All Saints’ and Community Centre, Triangle, Ipswich, NSM); Adrian Waller (Elmsett with Aldham, Hintlesham, Chattisham and Kersey, NSM).  

By the Bishop of St Edmundsbury & Ipswich in his cathedral on 4 July:
Priests: Maureen Bonsall, Matthew Key, Robert Molton, Lauren Moore, Julia Perkins, Laura Pope, Richard Stainer, Nicola Tindall.

By the Bishop of Dunwich in St Edmundsbury Cathedral on 4 July: 
Priests: Mark Bee, Tracey James, Oliver Kemsley, Sally Letman, Kiran Lotay, Graham Naylor, Christine Smart, William Sokolis, Andrew Todd.

 

 

Ash MillsSalisbury deacons

SALISBURY 

By the Bishop of Salisbury in his cathedral on 27 June: 
Deacons: Stephen Atkins (Spetisbury with Charlton Marshall and Blandford St Mary, NSM); Michael Badger (Harnham, NSM); Lindy Cameron (Hilfield Friary, NSM); Oliver Fricker (Hampreston Team Ministry); Jennifer Nelson (Three Valleys Team Ministry, NSM); Holly Newton (the White Horse Team Ministry, NSM); Margaret Metcalfe (the Wylye and Till Valley Team Ministry, NSM); Lisa Rodrigues (Clarendon Team Ministry, NSM); Mary Terry (St Francis’s, Salisbury, and Stratford sub Castle, NSM).

By the Bishop of Salisbury in his cathedral on 26 June: 
Priests: Alison Alexander, Sharon Boyle, Adrian Burholt, Helen Croud, Karen Franklin, Catherine Jackson, Gerard Lynch, Leila Mather, Matthew Smith, Caroline Spindlow, Sally Taylor, Nicholas Webb, Nicholas Wells, Dr Helen Williams. 

 

 

Sheffield deacons

SHEFFIELD 

By the Bishop of Sheffield in his cathedral on 27 June: 
Deacons: Susan Armstrong (Rotherham; Masbrough, NSM); Jordan Betts (Wadsley); Christopher Bishop (Warmsworth); Sister Kathleen Green CA (Woodhouse; Gleadless; Hackenthorpe; Bluebell Wood Hospice; Sheffield Children’s Hospice, NSM); Amy Hole (St Timothy’s, Crookes; the Vine, Sheffield Benefice); Stella McHugh (West Bessacarr); Christine Moorey (Ardsley); Benjamin Shires (Kilnhurst); Claire Welch (Wordsworth Avenue, Sheffield).

By the Bishop of Doncaster in Sheffield Cathedral on 26 June: 
Priests: Joshua Blunt, Dr James Crossley, Elizabeth Langner, Carol Lee, Gillian Salter, Helen Terry, Matthew Wood.

By the Bishop of Maidstone in Sheffield Cathedral on 27 June: 
Priest: Matthew Lawes.

 

 

Eve MilnerSouthwark deacons

SOUTHWARK

By the Bishop of Southwark in the Good Shepherd, Lee, on 9 May: 
Deacon: Paul Adlington (Good Shepherd and St Paul’s, Lee). 

By the Bishop of Croydon in Southwark Cathedral on 26 June: 
Deacons: Henry Akingbemisilu (Thamesmead Team Ministry, NSM); Jane Andrews (Putney Team Ministry); Simon Asquith (Merton Priory Team Ministry); Dr Charles Bell (St John the Divine with St James the Apostle, Kennington, NSM); Gemma Birt (St John the Evangelist, East Dulwich, NSM); Timothy Brunt (Christ Church, Streatham, NSM); Daniel Burton (Carshalton); Dr Sylvia Collins-Mayo (Mortlake with East Sheen Team Ministry, NSM); Louisa Davies (St Michael and All Angels and St Stephen’s, Wandsworth); Luke Demetri (St Michael and All Angels with St James, Croydon); Leigh Engeham (St Anne and All Saints, South Lambeth); Harry Frost (Holy Trinity, Wallington); Christopher Gaul (Brockley); Katie Kelly (St Edward the Confessor, Mottingham); Captain Nicholas Lebey CA (Tolworth, Hook and Surbiton Team Ministry); Carolyn Madanat (Kingston Hill); Max Marsh (St Mary the Virgin, Lewisham); Jack O’Grady (All Saints’ and Holy Trinity, Wandsworth); Dr Francesca Perlman (Cheam Team Ministry, NSM); Janice Price (St Andrew’s and St Mark’s, Surbiton, NSM); Charlotte Smith (Richmond Team Ministry); Luke Whiteman (Gipsy Hill); Susan Wright (Herne Hill); Helga Zunde-Baker (Hackbridge and Beddington Corner, NSM). 

By the Bishop of Croydon in St John the Baptist, Croydon, on 3 July: 
Priests: David Atkinson, Susan Bosley, Judith Brooks, Lisa Fairman-Brown, Lotwina Farodoye.

By the Bishop of Kingston in All Saints’, Kingston Upon Thames, on 3 July: 
Priests: Ian Luke-Macauley, Alastair Newman, Shavaun Shodeinde, Luke Steven.

By the Bishop of Woolwich in St Peter’s, Walworth, on 3 July: 
Priests: Olabisi Akano-Adesoye, Adelaide Davies, Rachael Gledhill, Delorine Green, John Henry, Robert Slater-Carr, Daniel Walker, Daniel Wyman.

By the Bishop of Fulham in St Paul’s, Clapham, on 26 June:
Priest: David Povall.

 

 

Diocese of Southwell & NottinghamSouthwell & Nottingham deacons

SOUTHWELL & NOTTINGHAM

By the Bishop of Sherwood in Southwell Cathedral on 4 July: 
Deacons: Lynda Blakeley (St Stephen with St Matthias, Sneinton; St Nicholas’s, Nottingham); Beau Brumley (Trinity Church, Nottingham (Bishop’s Mission Order)); Amy Hughes (Trinity Church, Nottingham (Bishop’s Mission Order)); Adrian Perham (Gamston and Bridgford; Edwalton); Mark Wreford (Linby with Papplewick; Trinity Church, Nottingham (Bishop’s Mission Order)).

By the Bishop of Southwell & Nottingham in his cathedral on 3 July: 
Priests: Frances Ball, Anna Clarke, Dr Lee Gordon, Esther Hutchinson, Joanna Lees-Robinson, Jessica Savill, Philippa Scott, Peter Stanley, Grant Walton.

 

 

Diocese of TruroTruro deacons

TRURO

By the Bishop of Truro in his cathedral on 25 June: 
Deacons: David Baylor (All Saints’, Falmouth; King Charles the Martyr, Falmouth; New Street Church Mission Initiative); Hannah Baylor (All Saints’, Falmouth; King Charles the Martyr, Falmouth; New Street Church Mission Initiative); Thomas Ebbens (Constantine; Helston and Wendron Team Ministry; Kerrier deanery, NSM); Michael Molano (St Austell); Lesley Selman (Menheniot; St Cleer; St Ive and Pensilva with Quethiock); Sophie Troczynska (Ludgvan, Marazion, St Hilary and Perranuthnoe). 

By the Bishop of Truro in his cathedral on 26 June: 
Priests: Laura Bushell Hawke, Carol Edleston, Helen Davies, Nicola Farr, Patrick Gilbert, Paul Salaman, Christine Schmaus, Robin Thwaites.

 

 

Harvey MillsWinchester deacons

WINCHESTER 

By the Bishop of Southampton in Winchester Cathedral on 4 July: 
Deacons: Marc Allez (Bitterne Park); John Attenborough (Maybush, St Jude’s, Southampton, NSM); Amber Beresford (North Hampshire Downs Benefice); Wendy Burnhams (Alton, NSM); Lauren Cheshire (St John with St Michael and All Angels, Bournemouth); Daniela Eisentraeger (Swaythling, NSM); Marianne Foster (Christ Church, Winchester; Stanmore); John Hudson (Tadley with Pamber Heath and Silchester); Fiona Jenvey (Romsey, NSM); Michel Lajeunesse (Romsey, NSM); Jemima Lewis (Kings Worthy; Headbourne Worthy, NSM); Stephen McKay (Tadley with Pamber Heath and Silchester); Sandra Matthews (Ringwood with Ellingham and Harbridge and St Leonards and St Ives, NSM); Christopher Muir (St Clement with St Swithun, Bournemouth); Timothy Peppiatt (St Barnabas’s, Winchester, NSM); Robert Rees (Upper Dever Benefice, NSM); David Roberts (St Mary’s, Andover, NSM); Kim Robins (Kempshott, NSM); Kevin Smith (Sway, NSM); Penelope Thatcher (Chandler’s Ford, NSM); Tracey Villar (St Clement with St Swithun, Bournemouth, NSM); Karen West (Sherfield-on-Loddon and Stratfield Saye with Hartley Wespall with Stratfield Turgis and Bramley, NSM); Elizabeth Williams (St Luke’s, Hedge End, NSM).

By the Rt Revd Geoffrey Annas in St Mary’s, Fordingbridge, on 4 July: 
Deacons: Thomas Burden (Fordingbridge and Hyde and Breamore and Hale with Woodgreen); Nived Lobo (Christ Church, Portswood).

By the Bishop of Richborough in St Katharine’s, Southbourne, on 5 July:
Deacon: David Talbot (St Katharine’s and St Nicholas’s, Southbourne, Bournemouth, NSM).

By the Bishop of Southampton in Winchester Cathedral on 3 July: 
Priests: Sarah Archer, Faith Bailey, Clare Carson, Samantha Chandler, Georgia Condell, Peter Goodall, Jonathan Goodchild, Thomas Hodkinson, Kathryn Pead, Eluned Phipps, Dr Johannes Radvan, Dr Amy Roche, Jonathan Rooke, Joe Sweetnam, Lee Thompson, James Whymark.

 

Diocese of WorcesterWorcester deacons and priests

WORCESTER

By the Bishop of Worcester in his cathedral on 4 July: 
Deacons: Shaun Armstrong (Kidderminster Ismere Team Ministry); Melissa Beynon (Halas Team Ministry); Calum Burke (Top Church, Dudley); Fraser Oates (All Saints’, Worcester); Richard Sandland (Bromsgrove Team Ministry).

By the Bishop of Worcester in his cathedral on 3 July: 
Priests: Claire Billington, Lindsey Coulthard, Foluso Enwerem, Jonathan Evans, Jessica Fellows, Christopher Henson, Rosemary Moss, Kim Topham, Carol Weston.

 

 

Martin Sheppard/Diocese of YorkYork deacons

YORK

By the Archbishop of York in his cathedral on 26 June: 
Deacons: Kathleen Brown (Cowesby; Felixkirk with Boltby; Kirkby Knowle; Leake with Over and Nether Silton and Kepwick; Osmotherley with Harlsey and Ingleby Arncliffe, NSM); Paul Burnett (Whitby with Ruswarp Team Ministry, NSM); Melanie Burnside (Kirkdale with Harome, Nunnington and Pockley); Caroline Comer-Stone (Sherburn in Elmet with Saxton, NSM); Eileen Connolly (Sutton Park and Wawne); Nicole Gladstone (All Saints’, Pavement, with St Crux and St Michael Spurriergate, York; St Denys’s, York; St Helen Stonegate with St Martin Coney Street, York; St Olave with St Giles, York, NSM); John Hoyland (Clifton); James Kenny (Weighton Wold); Peter King (Kirkleatham); Claire Soderman (Northallerton with Kirby Sigston); Lisa Opala (Nunthorpe, NSM); Daniel Thomas (Selby Abbey); Miriam Thurlow (Christ Church, Bridlington, with Bessingby and Ulrome); John Waring (Filey, NSM); Louise White (St Martin with the Transfiguration, Hull).

By the Bishop of Selby in St Nicholas’s, Dunnington, on 3 July: 
Priest: Mark Poole.

By the Bishop of Selby in St John the Baptist and All Saints, Easingwold, on 3 July: 
Priest: Charlotte Cranfield.

By the Bishop of Selby in St Philip and St James, Clifton, on 3 July: 
Priest: Kirsty Dennett.

By the Bishop of Selby in St Michael-le-Belfrey, York, on 3 July: 
Priest: Victoria Earll. 

By the Bishop of Hull in St James with Holy Trinity, Scarborough, on 3 July: 
Priest: Fiona Hill.

By the Bishop of Hull in Emmanuel Church, Bridlington, on 3 July: 
Priest: Richard Townend.

By the Bishop of Whitby in St Hilda’s, Whitby, on 3 July: 
Priest: William Ellis.

By the Bishop of Selby in St Helen’s, Bilton-in-Ainsty, on 4 July: 
Priest: Nicholas Garside.

By the Bishop of Selby in All Saints’, Sherburn-in-Elmet, on 4 July: 
Priest: Philip Grayson. 

By the Bishop of Selby in St Edward the Confessor, Dringhouses, on 4 July: 
Priest: Angela Morrison.

By the Bishop of Hull in All Saints’, Kilham, on 4 July:
Priest: Alan Leach.

By the Bishop of Whitby in St Chad’s, Middlesbrough, on 4 July: 
Priest: Vanessa Kirby.

By the Bishop of Whitby in Christ Church, Great Ayton, on 4 July: 
Priest: Jane Robson.

 

BANGOR

By the Bishop of Bangor in his cathedral on 26 June: 
Priest: Hugh Jones.

 

LLANDAFF 

By the Bishop of Llandaff in her cathedral on 26 June: 
Deacons: Kevin Barry (Sully; Wenvoe and St Lythans, NSM); Rick Gratton (Llantrisant Rectorial Benefice).

By the Bishop of Llandaff in Holy Cross, Cowbridge, on 13 May: 
Priest: Ian Yemm. 

By the Bishop of Llandaff in Christ Church, Radyr, on 26 June: 
Priest: Belinda Huxtable-Goy. 

By the Bishop of Llandaff in St Michael’s, Maesteg, on 30 June: 
Priests: Geraint John, Glenda Oglesbee.

By the Bishop of Llandaff in St Catherine’s, Pontypridd, on 1 July: 
Priests: Martine Lewis, Peter Watson.

 

 

Debra Goddard Monmouth deacons and priests

MONMOUTH

By the Bishop of Monmouth in her cathedral on 26 June: 
Deacons: Mandy East (Magor Rectorial Benefice, NSM); Andrew Nelmes (Upper Islwyn Rectorial Benefice, NSM); Karin Pardoe (Cwmbran Rectorial Benefice, NSML).
Priests: Kay Denly, Elizabeth Houghton, Mary Moore.

 

 

Diocese of St AsaphSt Asaph deacons

ST ASAPH

By the Bishop of St Asaph in his cathedral on 3 July: 
Deacons: Stephen Hayes (Tanat-Vyrnwy Mission Area, NSM); Adrian Johnson (Mold Mission Area, NSM); Christopher Lawton (Aber-Morfa Mission Area); Natasha Quinn-Thomas (Dyffryn Clwyd Mission Area); Joseph Williams (Mold Mission Area, NSM); Michael Winwood (Maelor Mission Area, NSM).

By the Bishop of St Asaph in his cathedral on 26 June: 
Priests: George Bearwood, Luke Bristowe, Helen Dawson, Toby Jones, Gregor Lachlann-Waddell, Ben Lines, Jo Mackriell, James Thompson, Gail Woodward.

 

ST DAVIDS 

By the Bishop of St Davids in her cathedral on 26 June: 
Deacons: Frances Croxon-Hall (Bro Padarn Local Ministry Area, NSM); Seamus Hargrave (Narberth and Tenby Local Mission Area); Hannah Karpaty (Roose Local Mission Area).
Priests: Anne Beman, Kristie Gooden-Griffiths, Elizabeth Rowe, Jordan Spencer, Dr Robert Wilkinson.

By the Bishop of St Davids in her cathedral on 27 June: 
Deacons: David Bolton (Greater Dewisland Local Mission Area, NSML); Carmen Mills (Bro Gwendraeth Local Mission Area, NSM); Brenda Rigg (Bro Gwendraeth Local Mission Area, NSM).
Priests: Philip Barroccu, Lorna Bradley, Heulwen Evans, Robert Moore, Elizabeth Voyle-Williams.

 

SWANSEA & BRECON

By the Rt Revd Barry Morgan in Brecon Cathedral on 27 June: 
Deacons: Anna Bessant (Brecon); Sarah Harris (Central Swansea Mission Area); Carol Jones (Irfon Valley, NSML).

By the Rt Revd Barry Morgan in Brecon Cathedral on 26 June: 
Priests: Annabelle Elletson, Jon Howard, Lucy McKeown, Lisa Morgan, Susan Northcott, James Page, Susan Waite, Bridget Wigley.

 

EDINBURGH  

By the Bishop of Edinburgh in St Paul and St George, Edinburgh, on 4 July: 
Deacon: Jo Twigg (St Paul and St George, Edinburgh).

 

GLASGOW & GALLOWAY

By the Bishop of Glasgow & Galloway in his cathedral on 3 July:
Priest: Elizabeth Crumlish.

The Church Times Archive

Read reports from issues stretching back to 1863, search for your parish or see if any of the clergy you know get a mention.

FREE for Church Times subscribers.

Explore the archive

Welcome to the Church Times

​To explore the Church Times website fully, please sign in or subscribe.

Non-subscribers can read four articles for free each month. (You will need to register.)