*** DEBUG START ***
*** DEBUG END ***

Michaelmas ordinations

by
09 October 2020

Ordination lists and photos from the Church of England, the Church in Wales, and the Scottish Episcopal Church. View more photos below and in the gallery

Diocese of Bath & Wells

Bath & Wells deacons

Bath & Wells deacons

BATH & WELLS

By the Bishop of Taunton in Wells Cathedral on 26 September:
Deacons:
Samuel Healey (the Isle of Wedmore Benefice); Philip Hopper (Pilton with Croscombe, North Wootton and Dinder, NSM); Susan Hoskins (Wrington with Butcombe and Burrington, NSM); Michèle Kitto (Glastonbury with Meare, NSM); Dorothea Oliver (Cheddar, Draycott and Rodney Stoke, NSM).

By the Rt Revd Trevor Willmott in Wells Cathedral on 26 September:
Deacons: Philip Albrow (Isle of Wedmore Benefice, NSM); Louise Bale (St Mary Magdalene’s, and St John the Evangelist, Taunton, NSM; Musgrove Park Hospital, Taunton, Somerset NHS Foundation Trust); Janet Church (Cannington, Otterhampton, Combwich and Stockland, NSM); Richard Kelley (Wellington and District Team Ministry); Emma Kendall (Milverton with Halse, Fitzhead and Ash Priors).

By the Bishop of Taunton in Wells Cathedral on 27 September:
Deacons: Dr Christopher Absolon (Combe Down with Monkton Combe and South Stoke, NSM); Andrew Avramenko (Charlcombe with St Stephen’s, Bath); Joanne Robinson (Hardington Vale Benefice).

By the Rt Revd Trevor Willmott in Wells Cathedral on 27 September:
Deacons: Dr Julian Davies (Timsbury with Priston, Camerton and Dunkerton); Suzanne Kirkham (Christchurch, Clevedon); Dr Shaula Reilly (Saltford with Corston and Newton St Loe); David Wilkie (St James’s, Taunton).

By the Rt Revd Nigel Stock in St Andrew’s, Burnham-on-Sea, on 28 September: 
Priests: Margaret Hayward, Dr Jane Sutton, Simon Taylor, Patrick Webb.

By the Bishop of Taunton in St Cuthbert’s, Wells, on 29 September:
Priests: Dr Anna Creedon, Katy Gough, Tracey Hallett, Joanna Healey, Lucy Jordan.

By the Rt Revd Alastair Redfern, in St Swithin’s, Walcot, Bath, on 30 September:
Priests: Laura Downs, Nigel Williams, Francesca Youings.

 The Revd Jess FosterBirmingham deacons

BIRMINGHAM

By the Bishop of Birmingham in his cathedral on 19 September:
Deacons:
Jodie Brown (St Peter’s, Hall Green; St Michael’s, Hall Green); Christine Chalmers (Billesley Common, NSM); Dr Matthew Churchouse (St Martin-in-the-Bull-Ring, Birmingham, with Bordesley); Simon Cocks (Boldmere, NSM); Clare Dean (Hampton-in-Arden with Bickenhill; Barston); Barbara Hamilton (St Matthew with St Chad, Smethwick, NSM); Sara Moore (St Anne’s and St Mary’s, Moseley); Theresa Morton (Northfield); Gloria Smith (Hodge Hill Team Ministry, NSM); Laura Ward (Perry Barr).

By the Bishop of Birmingham in his cathedral on 20 September:
Priests: Charles Butler, Leanne Carr, Alison Herbert, Colleen Shekerie, Wendy Martin.

By the Bishop of Maidstone in St Stephen’s and St Wulstan’s, Selly Park, on 22 September:
Priest: Benjamin Wells.



Clive LawrenceBlackburn deacons at Haslingdean

BLACKBURN

By the Bishop of Blackburn in Preston Minster on 27 September:
Deacons: Andrew Dykes (St John and St George the Martyr with Christ the King Chapel, Preston); Daniel Freeman (Parish of the Risen Lord, Preston); Kyle Mulholland (Fairhaven).

By the Bishop of Blackburn in Lancaster Priory on 27 September:
Deacons: Catherine Haydon (Poulton-le-Sands with Morecambe St Laurence); Angela Letchford (St Thomas’s, Lancaster, OLM); Christina Walker (Dolphinholme with Quernmore and Over Wyresdale, NSM).

By the Bishop of Burnley in St James’s, Haslingden, on 27 September:
Deacons: David Hargreaves (Barrowford and Newchurch-in-Pendle, NSM); Andrew Holmes (Haslingden with Grane and Stonefold; Musbury); Simon Lloyd (Nelson Little Marsden).

By the Bishop of Lancaster in St Mark’s, Layton, on 27 September: 
Deacons: Matthew Guilder (St Thomas’s, Lancaster); Jane Parker (St Paul’s, North Shore, Blackpool; Greenlands, NSM); Matthew Robinson (Layton and Staining).

By the Bishop of Blackburn in St Cuthbert’s, Fulwood, Preston, on 26 September:
Priests: Maureen Baldwin, Michael Clayton, Michael Hutchinson, Elizabeth McLean.

By the Bishop of Blackburn in St Mary and All Saints, Whalley, on 26 September:
Priests: Katherine Gregory-Witham, Jane Lee, Dr Susan Salt, Lois Ward.

By the Bishop of Burnley in St Leonard’s, Padiham, on 26 September: 
Priests: Paul Davies, Ian Sarginson, Christopher Walker.

 Jim DrewCanterbury deacons

CANTERBURY

By the Archbishop of Canterbury in his cathedral on 26 September:
Deacons: Alice Bates (St Peter-in-Thanet, NSM); Ylva Blid-Mackenzie (Benenden and Sandhurst, NSM); Charlotte Coles (the Len Valley Benefice, NSM); Benjamin Forbes (St George the Martyr, Deal); Lucy Henderson (All Saints’, Canterbury); Paula Jardine-Rose (Tunstall and Bredgar, part stipendary); Charmaine Muir (St Mary Bredin, Canterbury); Fungai Ngangira (North Downs Team Ministry); Angela Stupple (Dover Town Team Ministry, NSM); Jennifer Walters (Broadstairs).

By the Bishop of Dover in St Mary Blessed Virgin, Eastry, on 27 September:
Priests: Lesley Hardy; Dr Stephen O’Connor.

By the Bishop of Dover in St Michael and All Angels, Kingsnorth, on 27 September: 
Priest: Bruce Watson.

By the Rt Revd Trevor Willmott in Sarum College on 28 September: 
Priest: Beverley Hervé.

By the Bishop of Dover in Holy Trinity, Margate, on 30 September: 
Priest: John Huffman.

By the Bishop of Dover in St Mary the Virgin, Newington, on 4 October: 
Priest: Simeon Nevell.

By the Bishop of Dover in St Mary the Virgin, Minster in Thanet, on 7 October: 
Priest: Michael Darkins.

 Diocese of CarlisleCarlisle deacons

CARLISLE

By the Bishop of Carlisle in his cathedral on 26 September: 
Deacons: Lawrence Basham (St John’s, Keswick, with Borrowdale); Andrew Callaway (Solway Plain Benefice); Gill Davidson (Cockermouth Area Team Ministry); Duncan Jackson (Egremont and Haile Team Ministry); Jane Natrass (Loughrigg Team Ministry); Nina Orchard (Denton Holme); Victoria Sekasi (St Thomas’s, Kendal; Crook).

By the Bishop of Carlisle in St Mark’s, Natland, on 26 September:
Priest: Craig Bentley.

By the Bishop of Penrith in St Oswald’s, Ravenstonedale, on 27 September:
Priest: Frances Parkinson.

By the Bishop of Carlisle in St Mary with Holy Trinity, Ulverston, on 28 September:
Priest: Madeline Simpson.

 

Paul StarrDeacons from Stansted and Colchester archdeaconries, diocese of ChelmsfordCHELMSFORD

By the Acting Bishop of Chelmsford, the Bishop of Barking, in Chelmsford Cathedral on 12 September:
Deacons: David Baker (Woodford Wells); Andrew Bellis (St Peter’s, Harold Wood); Jessica Bostock (Epping District Team Ministry, NSM); Janetta Brathwaite (St Saviour and St James, Forest Gate, OLM); Timothy Broadbent (St Mary’s, Becontree); Penelope Brooks (Cranham, NSM); Geoffrey Clarke (St James’s, Collier Row, and Havering-Atte-Bower, OLM); David Edmondson (Walthamstow Team Ministry); Dr Marianne Hayward (St Nicholas’s, Elm Park, Hornchurch, NSM); Urbain Matsalou-Yombe (Woodford Wells); Aimée Summers (Epping District Team Ministry); Olive Thursby (St Mary’s and Christ Church, Wanstead, OLM).

By the Bishop of Bradwell in Chelmsford Cathedral on 13 September:
Deacons: Trudy Arnold (Holy Trinity, Southchurch, NSM); Matthew Austen (St Thomas of Canterbury, Brentwood); Carol Crockcroft (Grays Thurrock Team Ministry, NSM); Sally Croft (Ingatestone with Fryerning); Stephen Finch (Hawkwell); Julia Lacey (the Ascension with All Saints, Chelmsford); Hannah Robinson (South Shoebury).

By the Bishop of Colchester in Chelmsford Cathedral on 13 September:
Deacons: Elsie Bouffler (Great Dunmow and Barnston, NSM); Louise Oliver (St Christopher’s and James’s, Clacton-on-Sea); Sharon Quilter (the Halstead Area Team Ministry, NSM); Elisabeth-Charlotte Ring (Wivenhoe); Catherine Towner (St Mary’s, Bocking, and Panfeld); Christopher Willis (Stanway, house-for-duty).

By the Acting Bishop of Chelmsford, the Bishop of Barking, in St Peter and St Paul, Chingford, on 26 September:
Priests: Marilyn Claydon, James Gilder, Rowland Jide Macaulay, Katherine Ward.

By the Acting Bishop of Chelmsford, the Bishop of Barking, in St Paul’s Harlow, on 26 September:
Priests: Bethany Joss-Pothen, Nathan Joss-Pothen, Samuel Maginnis, Steven Opie, Tania Payne.

By the Acting Bishop of Chelmsford, the Bishop of Barking, in St John’s, Stratford, on 26 September:
Priests: Andrew Appiah, Marco Filipe Lopes, Eileen Rose, Daniel Scott, Ajennie Subaran.

By the Bishop of Bradwell in St Luke’s, Moulsham, on 26 September:
Priests: John Biddulph, Suzanne McAllister, Andrew Merchant, Jacqueline Pearson.

By the Bishop of Bradwell in St Saviour’s, Westcliff, on 26 September:
Priests: Gary Edwards, Steven Lissenden, Judith Wilkinson.

By the Bishop of Colchester in St Nicolas’s, Witham, on 26 September: 
Priests: William Abbott, Roman Kukiewicz, Theresa Lowe, Joanna Parrott.

By the Bishop of Colchester in St John’s, Colchester, on 26 September: 
Priests: Lisselle Clarke-Moisley, Anne Mason, Jacqueline Messinger, Timothy Solosy, Margaret Whiteman.

 

Peter Bacon/Diocese of ChesterChester priests

CHESTER

By the Bishop of Chester in his cathedral on 3 October:
Priests:
Karen Andrews, Louise Annison, Dr Janine Arnott, Jeremy Beatty, Callum Boothroyd, Lucinda Brewster, Ian Chidlow, Deborah Dalby, Dr Peter Dooley, Robert Icke, Heather Kemball, Dr Jennifer McKay, Stephanie Morris, Stephen Murphy, Paul North, Julian Osborne, Giselle Rusted, Anina Thomas, Josette Tuplin, Paul Wheeler, Dorothy Woods.

 

CHICHESTER

By the Bishop of Chichester in St Mary’s, Kemp Town, on 19 September: 
Deacons: James Bailey (St Peter’s, Brighton); Jonathan Harley (St Matthias’s, Brighton).

By the Bishop of Chichester in St Mary de Haura, New Shoreham, on 20 September: 
Deacon: Steven Emerson (New Shoreham and Shoreham Beach).

By the Bishop of Chichester in St Peter’s, Henfield, on 20 September: 
Deacon: Heather Wilkin (Henfield with Shermanbury and Woodmancote).

By the Bishop of Chichester in St Mary’s, Kemp Town, on 21 September:
Deacon: Richard Merrick (Whitehawk).

By the Bishop of Horsham in St Peter and St Paul, Ashington, on 21 September: 
Deacon: Patrick Pearson-Miles (the Chanctonbury Benefice, NSM).

By the Bishop of Chichester in St Peter’s and St Paul’s, West Wittering, on 23 September: 
Deacon: Anthony Goddard (West Wittering and Birdham with Itchenor, NSM).

By the Bishop of Lewes in St Thomas’s, New Groombridge, on 23 September:
Deacon: Trevor Harrison (New Groombridge).

By the Bishop of Chichester in St John the Divine, West Worthing, on 24 September: 
Deacon: Josh Delia (West Worthing; St Andrew’s, Worthing).

By the Bishop of Chichester in St Mary’s, Kemp Town, on 25 September: 
Deacon: Sarah Van den Driessche (St Mary the Virgin, Kemp Town, NSM).

By the Bishop of Lewes in St Peter’s, Brighton, on 26 September:
Deacon: Hannah Milne (St Peter’s, Brighton).

By the Bishop of Chichester in St John the Baptist, Crawley, on 27 September:
Deacon: Samuel Buck (Crawley).

By the Bishop of Horsham in St Nicholas’s, Worth on 27 September: 
Deacon: Greta Sawyer (Worth, Pound Hill and Maidenbower, NSM).

By the Bishop of Chichester in St Mary Magdalene’s, Lyminster, on 28 September: 
Deacon: Mark Rodger (Lyminster and Wick).

By the Bishop of Chichester in St Margaret’s, Angmering, on 29 September: 
Deacon: Benjamin Lucas (Angmering).

By the Bishop of Lewes in St Mary’s, Hailsham, on 30 September:
Deacon
: David Griffin (Hailsham).

By the Bishop of Chichester in St Mary’s, Goring-by-Sea, on 3 October: 
Priest: Neill Stannard.

By the Bishop of Lewes in St Saviour’s, Eastbourne, on 3 October: 
Priest: Thomas Crowley.

By the Bishop of Horsham in St Alban’s, Gossops Green, on 3 October: 
Priest: Elizabeth Green.

By the Bishop of Horsham in St Mark’s, Holbrook, on 3 October: 
Priest: Elizabeth Jinks.

By the Bishop of Chichester in St Pancras’s, Chichester, on 4 October: 
Priest: Michael Milmine.

By the Bishop of Lewes in St Nicholas’s, Arundel, on 4 October: 
Priest: Dominik Chmielewski.

By the Bishop of Horsham in St George’s, West Grinstead, on 4 October: 
Priest: Sally Mitchell.

By the Bishop of Horsham in St John the Evangelist, Copthorne, on 4 October:
Priest:
Alexandra Wheeler.

By the Bishop of Horsham in St Peter’s, Beeding, on 5 October: 
Priest: Shirley Tupper.

By the Bishop of Horsham in St Denys’s, Rotherfield, on 6 October: 
Priest: Sandra Wickens.

By the Bishop of Horsham in All Saints’, Old Heathfield, on 7 October:
Priest: Torhild Fikseaunet.

By the Bishop of Horsham in St Peter’s, Brighton, on 8 October:
Priest: Alistair Marshall.

 

Coventry deacons and priests swear their oaths

COVENTRY

By the Bishop of Warwick in Coventry Cathedral on 27 September: 
Deacons: Sarah Ashelby (Canley; Westwood); Daniel Bennett (St Michael’s Team Ministry, Stoke, Coventry); Martin Davies (Budbrooke, NSM); Heather Elson (New Milverton); Hannah Gregory (Shipston-on-Stour with Honington and Idlicote); Glenn Lowde (Bilton, NSM); Michael Stewart (Shottery).

By the Bishop of Coventry in St Martin-in-the-Fields, Finham, on 26 September: 
Priests: Charlotte Jackson, Carolyne Powell, Abigail Rhodes.

By the Bishop of Coventry in St Michael’s, Claverdon, on 26 September:
Priests: Daniel Corlett, James Holden.

By the Bishop of Coventry in St Mark’s, Leamington Spa, on 27 September:
Priests: Alison Baxter, Richard Moore, Ruth Smith.

 Diocese of DerbyDerby deacons

DERBY

By the Bishop of Derby in her cathedral on 27 September: 
Deacons: Rachael Brooks (Littleover; Blagreaves); Catrin Hubbard (Buxton with Burbage and King Sterndale Team Ministry); Nicola McNally (Tideswell); Sharon Murphy (Derwent Oak (Bishop’s Mission Order)); Malcolm Pyatt (Brimington, OLM); Kate Smedley (Spondon, NSM); Sandra Till (Alvaston, OLM); Alan Winfield (Melbourne, Ticknall, Smisby and Stanton by Bridge, OLM).

By the Bishop of Derby in her cathedral on 26 September: 
Priests: Sally-Anne Beecham, Rhoda Blackwell, Brenda Jackson, Elaine Jones, Dawn Knight, James Milwain, Jennifer Newman, John Spreadborough, Anthony Till.

 

Keith BlundyDurham deacons

DURHAM

By the Bishop of Durham in his cathedral on 27 September: 
Deacons: Hilary Avent (Hetton-Lyons with Eppleton, NSM); Philip Carter (Castleside; Benfieldside, NSM); Graham Copley (Hunwick and Willington, NSM); Thomas Daglish (Stanley and South Moor (Derwentside East Group Ministry)); John D’Silva (Houghton Le Spring); Elaine Gray (St John’s, Hebburn; Jarrow Grange, NSM); Rosemary Hendry (Greenside, NSM); Dr Wim Kuiper (St Matthew’s and St Wilfrid’s, Sunderland); Stephanie Price (Bishop Auckland); Hannah Richardson (Peterlee); Mahalha Wachepa (Durham North Team Ministry); Alison Williams (Wheatley Hill, Thornley and Wingate with Hutton Henry).

By the Bishop of Durham in Sunderland Minster on 25 September: 
Priests: Rory Balfour, Richard Penman, Dr Anthony Smith, Christopher Watson.

By the Bishop of Durham in St Mary’s, Barnard Castle, on 26 September: 
Priests: Daniel Ackerley, Sarah Cliff, Jane Easterby.

By the Bishop of Durham in St Nicholas’s, Durham, on 26 September: 
Priests: Claire Elwood, Elizabeth Hollis, Abigail Hughes.

 Diocese of Ely/Keith HeppellEly deacons

ELY

By the Bishop of Ely in his cathedral on 25 September: 
Deacons: Ruth Chamberlain (Histon; Impington); Jacqueline Metcalfe (Milton, NSM); Hannah Richardson (Soham).

By the Bishop of Ely in his cathedral on 26 September: 
Deacons: Ray Burman (the Wissey Valley, NSM); Christine Cole (St Martin’s and St Thomas’s, Cambridge, NSM); Maureen Dean (Warboys with Broughton and Bury with Wistow, NSM); Geoffrey Dodgson (Papworth Team Ministry, NSM); David Lee (Fowlmere, Foxton, Shepreth and Thriplow, NSM); Ian Mack (the Wissey Valley, NSM); Nigel Moat (the West Norfolk Priory Group); Joel Wicks (Hampton); Ann Williams (St Neots Team Ministry, NSM).

By the Bishop of Ely in his cathedral on 27 September: 
Deacons: David Bagnall (St Mary the Great with St Michael, Cambridge, NSM; Emmanuel College, Cambridge); Olga Fabrikant-Burke (St Benedict’s, Cambridge, NSM; Trinity College, Cambridge); Andrew Hurst (St Mark’s, Newnham; Grantchester, NSM); Edward Keene (Little Shelford); Michael Nicholson (St Andrew the Less and Christ Church, Cambridge); Janice Smith (Hemingford Grey, NSM; Chaplain to Deaf and Deafblind People); Muthuraj Swamy (St John the Evangelist, Cherry Hinton, NSM); Jonathan Torrance (the Good Shepherd, Chesterton, NSM).

By the Bishop of Huntingdon in Great St Mary’s, Cambridge on 26 September: 
Priests: Dr Ruth Barry, Shirley Holder, Anne Strauss.

By the Bishop of Huntingdon in St Peter and St Paul, Dry Drayton, on 26 September: 
Priests: Clare Coates, Paul Garnell, Sophie Young.

By the Bishop of Huntingdon in All Saints’, Huntingdon, on 27 September: 
Priests: Lloyd Davis, Gary Evans, Mark Pybus.

By the Bishop of Huntingdon in St Peter and St Paul, Wisbech, on 29 September: 
Priests: Daphne Calvert, Anna Jones, Claire Wilkinson.

 

 Europe deacons and priest, in Ghent

EUROPE

By the Bishop of Gibraltar in Europe in St John the Evangelist, Ghent, on 26 September: 
Deacons: Ann Bolger (Holy Trinity Pro-Cathedral, Brussels); Dorothee de Vries (Arnhem and Nijmegen, NSM); Matthias Thijs (St James’s, Voorschoten).
Priest: Evelyn Sweerts.

By the Suffragan Bishop in Europe in All Saints’, Rome, on 26 September: 
Deacons: Professor Gottlieb George (St George’s, Berlin, NSM); Robert Morley (All Saints’, Milan, NSM); Dr Valdis Teraudkalns (St Saviour’s, Riga, NSM).

 

Nick KendellExeter deacons

EXETER

By the Bishop of Exeter in his cathedral on 12 September: 
Deacons: Hazel Butland (Tavistock, Gulworthy and Brent Tor, NSM); Emma Dornan (Upton); Matthew Gorton (Kingsbridge, Dodbrooke and West Alvington); Christopher Hutchins (Bideford, Landcross, Littleham, Monkleigh and Weare Gifford Team Ministry); Elizabeth Illingworth (Tavistock, Gulworthy and Brent Tor); Michael Knight (Charles with St Matthias’s, Plymouth); Benjamin Maynard (Newton Abbot Team Ministry); Vanessa Pestridge (St Matthew’s and St Sidwell’s, Exeter).

By the Bishop of Plymouth in Exeter Cathedral on 13 September: 
Deacons: Robin Brown (Emmanuel Church, St Paul, Efford, and St Augustine, Plymouth, Team Ministry, NSM); Philip Cairns (St Andrew’s, Plymouth, and Stonehouse Team Ministry); Jonathan Devereux (Plymouth Partnership in Mission (Bishop’s Mission Order)); Paul Sutton (St Leonard with Holy Trinity, Exeter).

By the Bishop of Crediton in Exeter Cathedral on 13 September: 
Deacons: Ann Hosking (Eggbuckland with Estover, NSM); Ashley Leighton Plom (St David’s and St Michael and All Angels, Exeter); Tracey Voysey (Axminster, All Saints, Axmouth, Chardstock, Combpyne with Rousdon, Membury and Uplyme Team Ministry, NSM); Tatiana Wilson (St Mark’s, Exeter, NSM).

By the Bishop of Exeter in his cathedral on 26 September: 
Priests: Nigel Candelent, Victoria Chester, Sarah Cumming, Julia Hocking, Gudrun Thomas, Stephen Turner.

By the Bishop of Plymouth in All Saints’, Malborough, on 26 September: 
Priests: Christian Hill, Gerda van Ommeren.

By the Bishop of Plymouth in St Luke’s, Buckfastleigh, on 27 September: 
Priests: Laura McAdam, Mark Neave.

By the Bishop of Plymouth in St Aubyn’s, Devonport, on 27 September: 
Priest: Susan Nicholas.

By the Bishop of Crediton in Holy Trinity, Westward Ho!, on 27 September: 
Priests: Susan Davies-Fletcher, Alison Rogers.

 Sam Cavender, Diocese of GloucesterGloucester deacons

GLOUCESTER

By the Bishop of Gloucester in her cathedral on 19 September: 
Deacons: Nicola Bullivant (Tidenham with Beachley and Lancaut; St Briavels with Hewelsfield and Brockweir); Edwin Carmichael (South Cheltenham Team Ministry); Catherine Cowie (the Guitings, Cutsdean, Farmcote, Upper and Lower Slaughter with Eyford and Naunton); Belinda Erskine (Coleford, Staunton, Newland, Redbrook and Clearwell); Sarah Haslam (Rodborough, Woodchester and Brimscombe); Jacqueline Henson (South Cheltenham Team Ministry); Helen Hill (Stroud Team Ministry); Duncan Hutchison (Hucclecote); Jane Jones-Williams (Sodbury Vale Benefice); Joseph Mottram (Cirencester); James Niblett (Vale and Cotswold Edge Team Ministry); Jade Scholes (St John the Evangelist, Churchdown, and Innsworth); Pauline Setterfield (Tetbury, Beverston, Long Newton and Shipton Moyne); Rebecca Spear (Badgeworth, Shurdington and Witcombe with Bentham).

By the Bishop of Gloucester in her cathedral on 20 September: 
Priests: Adrian Beere, Richard Blagg, Tom Cook, James Edie, Heather de Gruyther, Andrew Hill, Sonya Newton, Susan Pestell, David Rees.

 Hereford deacons and priests

HEREFORD

By the Bishop of Hereford in his cathedral on 27 September: 
Deacons: Joanna Burden (West Hereford Team Ministry); Lawrence Gittons (Ludlow); Tiffany Jackson (Ross with Walford and Brampton Abbotts); Joseph Simons (Cleobury Mortimer with Hopton Wafers, Neen Sollars and Milson, Neen Savage with Kinlet and Doddington); Katriona Smith (Kingsland with Eardisland, Aymestrey and Leinthall Earles, NSM).

By the Bishop of Hereford in his cathedral on 26 September: 
Priests: Linda MacDermott, Iain McIntyre, David Wyatt.

 Philip LickeyLeeds deacons

LEEDS

By the Bishop of Leeds in Bradford Cathedral on 4 October: 
Deacons: Dr Dorothea Bertschmann (All Saints’, Dewsbury, in the Dewsbury Team Parish); David Brennan (Garforth); Caroline Brown (Yeadon); Elspeth Cansdale (Oxenhope); Timothy Carroll (Wakefield Cathedral); Sheron Cockburn (Drighlington and Gildersome); Ruth Fort (St Cuthbert’s, Birkby, Huddersfield, and Birchencliffe); William Grant (Clayton); Robert Harper (St John the Baptist, Wakefield); Laura Martin (Bilton Team Ministry); Dr Sally Osborn (St Aidan’s, Leeds); Che Seabourne (St George’s Team Ministry, Leeds); Paul Sunderland (Richmond with Hudswell and Downholme and Marske).

By the Bishop of Leeds in Wakefield Cathedral on 3 October: 
Priest: Dr Kathryn Goldsmith.

By the Bishop of Bradford in Bradford Cathedral on 3 October: 
Priests: Anthony Bennett, Peter Gunstone.

By the Bishop of Ripon in Ripon Cathedral on 3 October: 
Priests: Siân Lawton, Sally Pickering.

By the Bishop of Kirkstall in Leeds Minster on 3 October: 
Priests: Christopher Balding, Judith Clark, Sarah Harrison, Deborah Nouwen, Jean-Louis Pecher, Julia Wilkins.

By the Bishop of Wakefield in St Mary’s, Barnsley, on 3 October:
Priest: Jason Hewitt.

By the Bishop of Huddersfield in Dewsbury Minster on 4 October: 
Priests: Michael Green, Daniel Miles.

 

Diocese of LeicesterLeicester deacons

LEICESTER

By the Bishop of Leicester in his cathedral on 27 September:
Deacons: Paul Emberton (the Ascension Team Ministry, NSM); Rosalind Harper (Burbage with Aston Flamville); Maria Jukes (the Oadby Great Glen Team Ministry); Robert Leveritt (the Market Harborough — Little Bowden with Lubenham and Great Bowden Team Ministry); Crystal McAllister (Upper Wreake Benefice); Dawn Matthew (St John the Evangelist, Hinckley); Bridget Saunders (the Fosse Team Ministry, NSM).

By the Bishop of Loughborough in Leicester Cathedral on 27 September: 
Deacons: Nicholas Baker (Wigston); Pauline Cummins (Earl Shilton with Elmesthorpe, NSM).

By the Bishop of Leicester in his cathedral on 13 September: 
Priests: Dr Hazel Aucken, Ivan Bennett, Jonathan Berry, Williamina Colley, Sarah Collins, Mark Cooper, Matthew Gough, Anna Hall.

By the Bishop of Loughborough in Leicester Cathedral on 13 September: 
Priests: Laura Jackson, Emily Sharman, Dr Claus-Christian Szejnmann, Jonathan Tearne.

 

Simon JonesLichfield deacons

LICHFIELD

By the Bishop of Lichfield in his cathedral on 26 September: 
Deacons: Dr Stephen Alston (Baschurch and Weston Lullingfield with Hordley); Amanda Arthur (the Penkridge Team Ministry); Frances Bridgewater (Cheadle with Freehay); Ross Brooks (Ettingshall; St Martin’s and St Stephen’s, Wolverhampton); Valerie Fairclough (Central Wolverhampton Team Ministry, NSM); Simon Foster (St Chad’s, Lichfield, NSM); Gerald Harper (St Mary Magdalene’s, Albrighton, Boningale and Donington, NSM); Garry Higgs (Rocester, Denstone and Croxden with Hollington); Gareth Ingham (Oakengates, Priors Lee and Wrockwardine Wood); Samuel Johnson (Fauls, Tilstock and Whitchurch); Ian Perry (St Paul’s and St Thomas and St Andrew, Stafford); Joseph Smith (St Matthew’s, Walsall); Glen Thomas (North Potteries Team Ministry); James Weaver (Holy Trinity, Oswestry); Graham Wigley (Shenstone and Stonnall).

By the Bishop of Lichfield in St Giles’s, Newcastle under Lyme, on 28 September: 
Priests: Julie Birkin, Paul Lucking, Derek Pamment, Gillian Shilkoff.

By the Bishop of Shrewsbury in Emmanuel Church, Harlescott, on 28 September: 
Priests: Diana Barnett, William Small.

By the Bishop of Lichfield in St Giles’s Cheadle, on 29 September: 
Priests: David Clark, Samuel Crossley, Duncan Gorwood.

By the Bishop of Wolverhampton in All Saints’, West Bromwich, on 29 September: 
Priests: Helen Babiy, Sarah Bennett, Ruth Clay, Christopher Lane, Treena Larkin, Lisa Mitchell, Stephen Morgan.

 

LINCOLN

By the Acting Bishop of Lincoln, the Bishop of Grimsby, in Lincoln Cathedral on 26 September: 
Deacons: Jane Foster-Smith (Welton and Dunholme with Scothern); Julie Miles (Frodingham and New Brumby, NSM).

By the Bishop of Grantham in Lincoln Cathedral on 26 September: 
Deacons: Helen Eke (Carr Dyke Group, NSM); Lynne Smith (Old Clee; St Aidan’s, Cleethorpes, St Francis’s Conventional District, Cleethorpes, NSM).

By the Acting Bishop of Lincoln, the Bishop of Grimsby, in St Giles’s, Lincoln, on 27 September: 
Deacon: Michelle Webb (St Giles’s, Lincoln).

By the Acting Bishop of Lincoln, the Bishop of Grimsby, in St Peter’s, Scotter, on 27 September: 
Deacon: Elizabeth Johnson (Messingham with East Butterwick, Scotter with East Ferry and Scotton with Northorpe).

By the Bishop of Grantham in All Saints’, Nettleham, on 27 September: 
Deacon: Teena Twelves (Nettleham).

By the Acting Bishop of Lincoln, the Bishop of Grimsby, in Holy Trinity, Skirbeck, on 28 September: 
Deacon: Jonathan Speirs-Davies (Holy Trinity, Skirbeck).

By the Bishop of Grantham in the Ascension, Grantham Harrowby, on 28 September: 
Deacon: Barbara Manterfield (Harrowby, Grantham, with Londonthorpe, NSM).

By the Acting Bishop of Lincoln, the Bishop of Grimsby, in St George’s, Swallowbeck, on 29 September:
Deacon: Kathleen Pickering (St George’s, Swallowbeck, Lincoln).

By the Bishop of Grantham in St Mary’s, Horncastle, on 29 September: 
Deacon: Lynne Hawkins (Horncastle Group).

By the Bishop of Richborough in All Saints’, Lincoln, on 1 October:
Deacon: Ross Copley (All Saints’, Lincoln).

By the Acting Bishop of Lincoln, the Bishop of Grimsby, in Lincoln Cathedral, on 3 October: 
Priests: Paul Maple, Matthew Rodgers.

By the Bishop of Grantham in Lincoln Cathedral on 3 October: 
Priests: Dr Robert Jaggs-Fowler, James Titley.

By the Acting Bishop of Lincoln, the Bishop of Grimsby, in St Paul’s, Ashby, on 4 October: 
Priest: Simon Dean.

By the Acting Bishop of Lincoln, the Bishop of Grimsby, in St Lawrence’s, Frodingham, on 4 October: 
Priest: Sarah Tierney.

By the Bishop of Grantham in St Nicholas’s, Newport, Lincoln, on 4 October:
Priest: Alice Jolley.

By the Bishop of Grantham in St Peter’s, Navenby, on 4 October:
Priest: Sara Davies.

By the Acting Bishop of Lincoln, the Bishop of Grimsby, in Holy Cross, Boultham, on 5 October:
Priest: Alexander Borman.

By the Bishop of Grantham in St Wilfrid’s, Alford, on 5 October: 
Priest: Sherine Angus.

By the Acting Bishop of Lincoln, the Bishop of Grimsby, in St Peter and St Paul, Caistor, on 6 October: 
Priest: Catherine Wylie.

By the Bishop of Grantham in St John’s, Corby Glen, on 6 October: 
Priest: Aron Donaldson.

 

Diocese of LiverpoolLiverpool deacons

LIVERPOOL

By the Bishop of Liverpool in his cathedral on 26 September:
Deacons:
Christopher Dunbar (Up Holland and Dalton, NSM); Heather Goldsmith (St Matthew with St Mary and St Leonard, Bootle); Frances Humphry (Wigan South West, in the Wigan Team Ministry, NSM); Sandra Jones (Wigan North East, in the Wigan Team Ministry); Noel McGarrigle (Rainford); Christopher Neilson (Burscough Bridge).

By the Bishop of Warrington in Liverpool Cathedral on 26 September: 
Deacons: Lynne Connolly (St Gabriel’s, Huyton Quarry, NSM); Helen Deegan (All Saints’, Childwall); Tracie Dunsby (Stanley and Stoneycroft St Paul, NSM); Russell Greenacre (Stanley and Stoneycroft St Paul, NSM); Gillian Hoy (St Lawrence’s and St Paul’s, Kirkdale, NSM); Simon MacAulay (St Peter’s, Formby); Julia Pratt (Much Woolton); James Taylor (Church Wigan, in the Wigan Team Ministry).

By the Bishop of Liverpool in his cathedral on 27 September: 
Deacons: Catherine Cosslett (Wigan North West, in the Wigan Team Ministry); Louis Johnson (St Luke in the City Team Ministry, Liverpool); Gordon MacLeod (Maghull and Melling Team Ministry); Gareth Morgan (Speke); Helen Purcell (All Saints’, Kensington, Liverpool); Elizabeth Roberts (St Bridget and St Thomas, Wavertree, NSM); Gregor Stewart (Eccleston Team Ministry); Penelope Stradling (Transform Widness).

By the Bishop of Warrington in Liverpool Cathedral on 27 September: 
Deacons: Stephen Bridge (St Helens Town Centre Team Ministry, NSM); Glenys Gardner (Halsall, Lydiate and Downholland, NSM); Jeanette Griffiths (Holy Trinity, Wavertree, NSM).

By the Bishop of Liverpool in his cathedral on 25 September:
Priests:
Alliandra Bingo Allison, Steven Clarke, Michael Ferguson, Timothy Griffiths, Lynne Jackson, Joseph Magill.

By the Bishop of Warrington in Liverpool Cathedral on 25 September: 
Priests: Anita Fath, Veronica Hancock, Gary Hughes, Thomas Langdon-Smith, Brenda Noble.

 

LeehairphotographyDeacons from the Two Cities area, diocese of London

LONDON

By the Bishop of London in her cathedral on 26 September: 
Deacons: Natasha Beckles (St Luke’s, Oseney Crescent, Kentish Town); Helena Bickley-Percival (St Stephen with St John, Rochester Row); Tracy Browne (Isle of Dogs); Katherine Chow (Holy Trinity, Brompton, with St Paul’s, Onslow Square, and St Augustine’s, South Kensington); Vicki Davies (Finsbury, NSM); Rebecca Daynes (St Saviour’s, Hanley Road, Holloway, NSM); Georgina Elsey (St John’s, Hyde Park); Paul Gurnham (Soho); Mariama Ifode-Blease (St James’s, Piccadilly, Westminster); Mitzi James (St Mary with St George, Hornsey); Emily Kolltveit (St Mary’s, Primrose Hill, with St Paul’s, Avenue Road); Shana Maloney (St John of Jerusalem with Christ Church, South Hackney); Rebecca Rimmer (Christ Church, Highbury); Miriam Rinsler (St Mary’s and Christ Church, Hendon, NSM); Ryan Venn-Dunn (St Paul’s, Mill Hill, pioneer curate).

By the Bishop of London in her cathedral on 27 September:
Deacons: Jemima Adjei (Holy Trinity, Brompton, with St Paul’s, Onslow Square, and St Augustine’s, South Kensington); Josh Baines (Holy Trinity, Brompton, with St Paul’s, Onslow Square, and St Augustine’s, South Kensington); Christine Britton (Emmanuel Church, Northwood); Fernando Carillo (Holy Trinity, Brompton, with St Paul’s, Onslow Square, and St Augustine’s, South Kensington); Dave Cokayne (St Stephen with St Paul, East Twickenham); Lewis Dean (Holy Trinity, Brompton, with St Paul’s, Onslow Square, and St Augustine’s, South Kensington); Anna Dias (St Mary’s, Northolt, NSM); Cheryl Freeman (St Stephen and St Thomas, Shepherd’s Bush, NSM); Helen Hutchins (Northwood Hills, NSM); Fiona Jack (St Barnabas’s, Ealing, NSM); Sarah Jackson (Holy Trinity, Brompton, with St Paul’s, Onslow Square, and St Augustine’s, South Kensington, NSM); George Meyrick (All Saints’, Fulham); Alice Ormondroyd (St Mary Abbots, Kensington); Will Perry (Holy Trinity, Brompton, with St Paul’s, Onslow Square, and St Augustine’s, South Kensington); Tim Radcliffe (St Paul’s, Ealing); Rosie Richardson (Holy Trinity, Northwood); Tony Richardson (Holy Trinity, Northwood); David Roberts (Holy Trinity, Hounslow); Tandy Ruoff (HM Prison Bronzefield, NSM); Sam Rylands (St Luke’s and Christ Church, Chelsea); David Simpson (Holy Trinity, Brompton, with St Paul’s, Onslow Square, and St Augustine’s, South Kensington); Davidson Solanki (Heston, NSM); Mark Tatton (Holy Trinity, Brompton, with St Paul’s, Onslow Square, and St Augustine’s, South Kensington); Erica Wilding (Uxbridge Team Ministry); Rachel Wooldridge (Holy Trinity, Brompton, with St Paul’s, Onslow Square, and St Augustine’s, South Kensington).

By the Bishop of Fulham in St Andrew’s, Holborn, on 28 September:
Deacon: John Blackburne (All Saints with St Columb, Notting Hill, NSM).

By the Bishop of Maidstone in St Helen Bishopsgate on 29 September: 
Deacons: Simon Dickson (St Peter’s, Fulham); Callum Elmwood (St Peter’s Barge); Edward Underhill (Euston Church); Tom Wright (St Nicholas Cole Abbey).

By the Bishop of Kensington in Christ Church, Turnham Green, on 3 September: 
Priests: Jonathan Holder, Lydia Holder.

By the Bishop of London in St Michael and All Angels, Bedford Park, on 20 September: 
Priests: Thomas Couper, Cara Kear, Joshua Lees, Hannah Steele, Benjamin Willis, Juliette Willis.

By the Bishop of Stepney in St Giles Cripplegate on 20 September: 
Priests: Jonathan Carter, Alanna Harris, Joshua Harris, John Irwin, Alexander Norris, David Pilkington.

By the Bishop of Willesden in St John’s, Southall, on 25 September: 
Priests: Anne Bookless, Rachel Campbell, Anthea Carmichael, Idina Dunmore, Bryony Franklin, Julia Jagannath, Patricia Linders, Jonathan Rapson.

By the Bishop of Fulham in St Andrew’s, Holborn, on 26 September: 
Priests: Angus Beattie, William Hamilton-Box, Michael Still, Yaroslav Walker.

By the Bishop of Maidstone in St Michael Cornhill on 29 September: 
Priests: Nicholas Ashton, Luke Cornelius, James Houghton, Richard Powell.

By the Bishop of Kensington in St Paul’s, Hounslow, on 1 October: 
Priests: Anna Evans, Cara Gibbs, Dr Philip Stewart, David Thomas.

By the Bishop of Islington in Holy Trinity, Brompton, on 5 October:
Priests: Robert Barstow, James Ray, Mark Roper, Andrew Wooldridge.

 

Adam Robertson and Admos Chimhowu, with the Bishop of Manchester

MANCHESTER

By the Bishop of Manchester in his cathedral on 23 September: 
Deacons: Admos Chimhowu (Victoria Park, Manchester); Robert Eloff (St Paul with Christ Church, Salford; the Ascension, Lower Broughton); Joanna Jarrett (Firswood and Gorse Hill); Adam Robertson (the Good Shepherd and St Barnabas, Manchester); Farid Yasini (St Aphrahat the Persian Sage Church, in the Heatons Team Ministry).

By the Bishop of Bolton in St Peter’s, Bolton-le-Moors, on 23 September: 
Deacons: Deborah Clarke (Astley, Tyldesley and Mosley Common Team Ministry); Ian Fleming (Holcombe and Hawkshaw); Nicola Gillard (Horwich and Rivington Team Ministry); Layfetta Masih (West Bolton Team Ministry).

By the Bishop of Middleton in St Mary with St Peter, Oldham, on 23 September: 
Deacons: Adele Bridle (St Leonard and St Margaret, Middleton, and Thornham); Scott Richardson (Newchurch); Matthew Sanderson (Shaw); Amy Sheridan (Hey).

By the Bishop of Manchester in his cathedral on 4 October: 
Priests: Catherine Allison, Andrew Bennison, Richard Criddle, Steven Hilton, Daniel Mullaney, William Rubie, Carol Schofield, Tom Studman.

By the Bishop of Bolton in St Peter’s, Bolton-le-Moors, on 4 October: 
Priests: Leila Allen, Nicola Butterworth, Clive Hamilton, Ian Hepburn, Adele McKie, Michele Ryan.

By the Bishop of Middleton in St Mary with St Peter, Oldham, on 4 October: 
Priests: David Griffiths, Frances Griffiths, Catherine Hewison, Richard Lambert, Christine Steel.

 

NEWCASTLE

By the Bishop of Newcastle in St Mary the Virgin, Willington, on 3 October: 
Deacons: Paul Rusby (Morpeth, NSM); Kim Wears (the Willington Team Ministry, NSM).

By the Bishop of Newcastle in Hexham Abbey on 3 October: 
Deacons: Oliver Dempsey (Cowgate); Samuel Lochead (Corbridge with Halton and Newton Hall).

By the Rt Revd Mark Bryant in St Gabriel’s, Heaton, Newcastle-upon-Tyne, on 3 October: 
Deacons: Yvette Daniel (St Francis’s, High Heaton, Newcastle Upon Tyne); Alan White (St Gabriel’s, Heaton, Newcastle Upon Tyne, NSM).

By the Rt Revd Stephen Platten, in St Mary the Virgin, Holy Island, on 3 October: 
Deacons: Samantha Quilty (Holy Island, NSM); Thomas Sample (Holy Trinity with St Mary, Berwick).

By the Rt Revd John Packer in St Michael and St Paul, Alnwick, on 4 October:
Deacons: Phyllis Carruthers (Bamburgh, Belford and Lucker, NSM); John Storey (the Upper Coquetdale Benefice, NSM).

 

NORWICH

By the Bishop of Norwich in St Thomas’s, Norwich, on 2 September:
Priest: Peter Brombley.

 

OXFORD

By the Bishop of Dorchester on 14 August:
Deacon: Sorrel Wood (Dorchester Team Ministry).

By the Bishop of Reading in Reading Minster on 26 September: 
Deacons: Angela Brennan (Thatcham Team Ministry, part-time); Carol Cooper (Furze Platt, NSM); Paulette Falconer (St George and St Mary Magdalen, Tilehurst, NSM); Jacqueline Fountain (St Nicolas, Newbury, and St Mary, Speenhamland, Team Ministry); Sarah Mortimer (Sunninghill and South Ascot); Cara Smart (St Paul’s, Wokingham); Phyllis Sopp (St Luke’s, Maidenhead, NSM).

By the Bishop of Buckingham in St Peter and St Paul, Buckingham, on 26 September:
Deacons: James Forward (Gerrards Cross and Fulmer); Ross Mungavin (Gerrards Cross and Fulmer); Kate Pellereau (Buckingham).

By the Bishop of Buckingham in St Mary’s, Bletchley, on 26 September: 
Deacons: Samson Kuponiyi (Burnham); Peter Landry (Bletchley); Gareth Morley (High Wycombe Team Ministry).

By the Bishop of Oxford in his cathedral on 27 September: 
Deacons: Susanna Brouard (Kidlington with Hampton Poyle Team Ministry); Claire Browes (St John with St Alban, St Bartholomew, and St Mary and St John, Cowley); Judith Harvey (St Andrew’s, Oxford, NSM); William Stuart-Lee (St Aldate’s, Oxford).

By the Bishop of Dorchester in Dorchester Abbey on 27 September: 
Deacons: Joanna Allen (Goring and Streatley with South Stoke); David Benskin (Icknield Benefice); Stephen Short (St Paul’s, Banbury, NSM); Benjamin Tyler (Wantage); Annette Wade (Woodstock and Bladone, NSM).

By the Bishop of Reading in Reading Minster on 19 September: 
Priests: Amy Cavender, John Freeman, Julie Howell, Robin Sharples, Andrew Storch, Terence Ward-Hall, Katherine Weston.

By the Bishop of Buckingham in St Laurence’s, Winslow, on 19 September: 
Priests: Stephen Hallett, Tracey Jones, Patrick Kerr, Kevin Lovell, Mark Nelson.

By the Bishop of Buckingham in St Mary’s, Wendover, on 19 September: 
Priests: Benjamin Clarke, Claire Gerard, Suzanne Johnson, Isaac Knight, Sally Prendergast.

By the Bishop of Maidstone in St Andrew and St Mary Magdalene, Maidenhead, on 19 September: 
Priest: Ian Miller.

By the Bishop of Oxford in St Michael and All Angels, Summertown, on 20 September: 
Priests: Dr Nikolaj Christensen, Thomas Howell, Clare Leal, Thomas Murray.

By the Bishop of Dorchester in Dorchester Abbey on 20 September:
Priests: Christopher Ashton, Patricia Bird, Ilona Cheyne, Andrea Colbrook, Jacob Eggertsen, Andrew McCulloch, Michael Madden, Judith Marshall, Yvonne Mullins, Catherine Schneider.

 

Chrys ThremththanmorPeterborough deacons

PETERBOROUGH

By the Bishop of Brixworth in Peterborough Cathedral on 26 September:

Deacons: Simon Aley (Oakham, Ashwell, Braunston, Brooke, Egleton, Hambleton, Langham, Market Overton, Teigh and Whissendine Team Ministry, NSM); Yvonne Desroches (Emmanuel Team Ministry, Northampton); Keir Dow (King’s Cliffe, Bulwick and Blatherwycke, Collyweston, Easton-On-The-Hill and Laxton); Nicholas Edwards (Moulton); Michelle Frost (Irthlingborough, Great Addington, Little Addington and Woodford, NSM); Angela Hammett (Towcester with Caldecote and Easton Neston and Greens Norton and Bradden (the Tove Benefice, house-for-duty); Kevin Montgomery (St Columba and the Northern Saints, Corby); Kristian Seward (Clipston, Haselbech, Kelmarsh, Marston Trussell, Naseby, Sibbertoft and Welford); Debbie Smith-Wilds (Uppingham with Ayston and Belton with Wardley); Joshua Thorne (Whitefriars, Rushden); Alison Wagner (St Giles’s, Northampton).

By the Bishop of Peterborough in his cathedral on 6 September:

Priests: Jordan Allen, Sophie Cowan, Jennifer-Anne Duffy, Kathryn Evans, Patrick Kelleher, Keri Morrow, Matthew Smith, Alice Watson.

 

Peter LangdownBryan Stephenson, diocese of Portsmouth

PORTSMOUTH

By the Bishop of Portsmouth in St John the Baptist, Shedfield, on 2 October: 
Priest: Dr Ruth Howlett-Shipley.

By the Bishop of Portsmouth in St James’s, Milton, on 3 October: 
Priest: Hugo Deadman.

By the Bishop of Portsmouth in St Luke’s, Southsea, on 3 October: 
Priest: Bryan Stephenson.

By the Bishop of Portsmouth in St John the Baptist, Oakfield, Ryde, on 4 October: 
Priest: Dion Mabey.

By the Bishop of Portsmouth in St John the Baptist, Locks Heath, on 4 October: 
Priest: Michael Moritz.

 

Katerina Gerhardt, Diocese of RochesterRochester deaconsROCHESTER

By the Bishop of Rochester in his cathedral on 26 September: 
Deacons: Belinda Beckhelling (Rochester Cathedral, NSM); David Bubb (Christ Church, Southborough; Bidborough and St Peter’s, Southborough); Andrew Cameron (Lamberhurst and Matfield, NSM); Adam Curtis (Christ Church, Longland, Sidcup); Beverley Ejimofo (Shortlands, NSM); Matthew Hodder (Bexley Team Ministry); Gordon MacBean (St John the Evangelist, Welling); Caroline Mills (St Stephen’s, and St Eanswythe Mission Church, Tonbridge); Renate Tulloh (Holy Trinity, Lamorbey, NSM); Rachel Winn (St Augustine’s and St Luke’s, Bromley Common); Christopher Winter (Burham Methodist church and Wouldham, NSM).

By the Bishop of Rochester in St Justus’s, Rochester, on 26 September: 
Priests: Adam Pyrke, Nicola Rawlins, Paul Robinson, Jennifer Warrington.

By the Bishop of Tonbridge in St George’s, Beckenham, on 26 September: 
Priests: Rachel Archer, Amanda Spence, Daniel Whiffin.

By the Bishop of Rochester in All Saints’, Perry Street, on 27 September: 
Priest: Simon Walker.

By the Bishop of Tonbridge in St Andrew’s, Paddock Wood, on 27 September: 
Priests: Dominic de Mattos, Lorna Faulkner.

 

St Albans deacons

ST ALBANS

By the Bishop of St Albans in his cathedral on 26 September: 
Deacons: Kathryn Alford (Bishop’s Hatfield, Lemsford and North Mymms Team Ministry); Vanessa Hadley-Spencer (Christ Church, Waltham Cross, in the Cheshunt Team Ministry); Rachel Hamilton (Sunnyside with Bourne End); Martha Inch (Hitchin and St Paul’s Walden Team Ministry; the Hub Church); Luke Larner (St Paul’s, Bedford); Phillipa Maddox (All Saints’, Leavesden); Rachel Moate (Holy Trinity, Bishop’s Stortford, NSM); Marcus Ottaviani (Goldington); Andrew Pike (St Paul’s, St Albans, NSM); Sarah Richardson (Barkway, Barley, Reed and Buckland, NSM); Miranda Seldon (Northchurch and Wigginton, NSM); Rachel Snow (St Paul’s, Letchworth, with Willian); Caroline Steer (Clifton and Southill, NSM); Rachel Wakefield (Welwyn Garden City).

By the Bishop of Hertford in Soul Survivor, Watford, on 25 September: 
Priests: Sarah Marshall, Jonathan Stevens.

By the Bishop of Bedford in Christ Church, Bedford, on 26 September:
Priests: John Bell, Phillip Young.

By the Bishop of Hertford in St Mary’s, Watford, on 26 September: 
Priests: Joshua Brocklesby, Andrew Burgess.

By the Bishop of Hertford in St John’s, Digswell, on 27 September: 
Priests: Katherine Carter, Selina Evans, Paul Foster.

By the Bishop of Bedford in St Peter’s, St Albans, on 28 September: 
Priests: Alexander Huzzey, Kirsty Wainwright.

By the Bishop of Bedford in St George’s, Norton, on 29 September: 
Priests: Graham Clark, Claire Harald.

 

Keith Mindham PhotographySt Edmundsbury & Ipswich deacons

ST EDMUNDSBURY & IPSWICH

By the Bishop of St Edmundsbury & Ipswich in his cathedral on 5 September: 
Deacons: Maureen Bonsall (Whitton with Thurleston and Akenham, NSM); Matthew Key (Church-Planting Assistant Curate, St Augustine of Hippo, Ipswich); Kiran Lotay (All Hallows’, Ipswich); Robert Molton (Rural Resourcing Church and Lightwave Community in Tuddenham with Cavenham, Herringswell and Red Lodge); Graham Naylor (Lavenham with Preston); Julia Perkins (Glem Valley United Benefice, NSM); Laura Pope (St Mary with St Peter’s District Church, Bury St Edmunds); Richard Stainer (Bradfield St Clare, Bradfield St George with Little Whelnetham, Cockfield, Felsham and Gedding, NSM); Nicola Tindall (Higham, Holton St Mary, Raydon and Stratford St Mary, NSM).

By the Bishop of Dunwich in St Edmundsbury Cathedral on 5 September: 
Deacons: Mark Bee (Beccles, NSM); Tracey James (Rural Resourcing Church and Lightwave Community, in Debenham and Helmingham); Oliver Kemsley (Alde River Benefice); Sally Letman (Capel St Mary with Little Wenham and Great Wenham); Lauren Moore (South Hartismere Benefice, NSM); Christine Smart (Four Rivers Benefice, NSM); William Sokolis (Alde River Benefice, NSM); Andrew Todd (St Mary the Virgin, Woodbridge, NSM).

By the Bishop of St Edmundsbury & Ipswich in St Mary the Virgin, Huntingfield, on 5 August: 
Priest: Linda Berry.

By the Bishop of St Edmundsbury & Ipswich in his cathedral on 6 September: 
Priests: Susan Allison, Caroline Butcher, Sarah Geileskey, Sarah Houssemayne Du Boulay, Thomas Mumford, Lesley Norburn, Judith Offord, Kathleen Palmer, Miriam Webb.

By the Bishop of Dunwich in St Edmundsbury Cathedral on 6 September: 
Priests: Alison Alder, Brian Jolley, Amy Key, John McCracken, James Marston, Andrew Williams, Virginia Williams.

 Ash MillsSalisbury deacons

SALISBURY

By the Bishop of Salisbury in his cathedral on 26 September: 
Deacons: Alison Alexander (St Thomas and St Edmund, Salisbury); Sharon Boyle (Wimborne Minster and the Northern Villages, NSM); Adrian Burholt (Wellsprings Benefice); Helen Croud (Bridport Team Ministry); Karen Franklin (Canford Magna Team Ministry); Katie Jackson (Broughton Gifford, Great Chalfield and Holt); Gerry Lynch (St John’s and St Mary’s, Devizes); Leila Mather (Charminster, Stinsford and the Chalke Stream Villages); Matthew Smith (Corfe Mullen); Caroline Spindlow (Christ Church, Warminster, NSM); Sally Taylor (Hamworthy, NSM); Nick Webb (St Aldhelm Benefice, NSM); Nick Wells (Wimborne Minster and the Northern Villages); Helen Williams (Wareham Team Ministry).

By the Bishop of Ramsbury in Edington Priory, on 26 September: 
Priests: Joy Albone, Roger Leake, Richard Saint.

By the Bishop of Sherborne in St Aldhelm’s, Radipole, Weymouth, on 26 September: 
Priests: Fiona Beale, Matthew Renyard.

By the Bishop of Sherborne in St Mary the Virgin, Swanage, on 26 September: 
Priests: Solveig Sonet, Lyndon Webb.

 

L J BuxtonSheffield priests

SHEFFIELD

By the Bishop of Doncaster in Sheffield Cathedral on 27 September: 
Deacons: Joshua Blunt (Goole); Dr James Crossley (Chapeltown); Elizabeth Langner (Norton Lees, NSM); Carol Lee (Finningley with Auckley), NSM); Gillian Salter (Hatfield, NSM); Helen Terry (Hillsborough and Wadsley Bridge); Joanne Twigg (Penistone and Thurlstone Team Ministry, NSM); Matthew Wood (Ranmoor).

By the Bishop of Sheffield in his cathedral on 26 September: 
Priests: Charles Burton, Alison Cook, Neil Elsom, Sara Goodman, Dr Liliana Hall, Sarah Maughan, Tracey Morris, Sibylle Nothhelfer-Batten, Lucy Sablan, Godfrey Smallman.

By the Bishop of Sheffield in his cathedral on 27 September: 
Priest: David Whitehead.

By the Bishop of Maidstone in Sheffield Cathedral on 28 September: 
Deacon: Matthew Lawes (Fulwood).
Priest: Benjamin Tanner.

 

SODOR & MAN

By the Bishop of Sodor & Man in his cathedral on 26 September: 
Deacons: Jonathan Barwood (Arbory and Castletown, NSM); Steven Herron (Marown, Foxdale and Baldwin, NSM).

By the Bishop of Sodor & Man in his cathedral on 3 October: 
Priest: Ruth Walker.

 

SOUTHWARK

By the Bishop of Southwark in his cathedral on 19 September: 
Deacons: Esther-Jael Akano-Adesoye (Thamesmead Team Ministry); David Atkinson (Springfield Church Extra-Parochial Place, Wallington); Susan Bosley (Horley Team Ministry); Judith Brooks (St Matthew’s, Redhill); Adelaide Davies (Charlton); Lisa Fairman-Brown (Christ Church, Purley); Lotwina Farodoye (Oxted Team Ministry); Rachael Gledhill (St Barnabas’s, Dulwich); Delorine Green (St Peter’s, Walworth); John Henry (Christ Church, Southwark); Ian Luke-Macauley (Clapham Common); Alastair Newman (Wimbledon Team Ministry); David Povall (St Paul’s, Clapham); Shavaun Shodeinde (St Mary Magdalene’s, Wandsworth Common); Robert Slater-Carr (St George the Martyr with St Alphege and St Jude, Southwark); Luke Steven (Balham Hill); Daniel Walker (St Margaret of Antioch, Lee); Daniel Wyman (Holy Trinity, Eltham).

 

Brian PickeringSouthwell & Nottingham deacons

SOUTHWELL & NOTTINGHAM

By the Bishop of Sherwood in Southwell Cathedral on 26 September: 
Deacons: Anna Clarke (Aspley); Jessica Lane (Aspley; Bilborough and Strelley).

By the Bishop of Sherwood in Southwell Cathedral on 27 September: 
Deacons: Frances Ball (Finn) (St Nicholas’s, Nottingham); Emily Charkham (Gamston and Bridgford); Dr Lee Gordon (Selston, NSM); Esther Hutchinson (Clifton Team Ministry); Joanna Lees-Robinson (Trinity Church, Nottingham (Bishop’s Mission Order)); Philippa Scott (St Peter and St Paul, Mansfield; St Mark’s, Mansfield); Peter Stanley (Christ Church, Worksop, and Shireoaks, NSM); Grant Walton (St Mary the Virgin, the Lace Market, Nottingham).

By the Bishop of Southwell & Nottingham in his cathedral on 26 September: 
Priests: John Blakeley, Tracey Byrne, Julie Cotterill, Benjamin Evans, Benjamin Marston, Claire Melless, Jonathan Mole, Susan Pendenque, Alex Shiells.

 Diocese of TruroPatrick Gilbert with his training incumbent and the Bishop of Truro

TRURO

By the Bishop of Truro in St Petroc’s, Bodmin, on 25 September: 
Deacons: Helen Davies (Launceston; Boyton, North Tamerton, Werrington, St Giles-in-the-Heath and Virginstow, NSM); Nicola Farr (Launceston); Laura Hawke (St Germans with Antony and Sheviock); Robin Thwaites (the Camelside Benefice).

By the Bishop of Truro in his cathedral on 26 September: 
Deacons: Carol Edleston (St Austell, NSM); Patrick Gilbert (Highertown and Baldhu); Paul Salaman (Probus, Ladock and Grampound with Creed and St Erme Team Ministry); Christine Schmaus (Helston and Wendron Team Ministry; the West Kerrier Benefice).

By the Bishop of Truro in St Petroc’s, Bodmin, on 25 September: 
Priests: Geraldine Ashton, Lee Chantler, Claire Jones, Rose-Mary Jones, Jeffrey Terry.

By the Bishop of Truro in his cathedral on 27 September: 
Priests: Philip Aindow, Fiona Giorla, William Harwood, Keiren Marwood, Janette Mullett, Dr Jonathan Rowe.

 Harvey MillsWinchester deacons

WINCHESTER

By the Bishop of Winchester in his cathedral on 4 October: 
Deacons: Sarah Archer (North Stoneham and Bassett); Faith Bailey (Yateley, NSM); Clare Carson (Christ Church, Winchester, NSM); Samantha Chandler (Hartley Wintney, Elvetham, Winchfield and Dogmersfield, NSM); Georgia Condell (Shirley, NSM); Peter Goodall (Bittterne Park, NSM); Kathryn Pead (Ringwood with Ellingham and Harbridge and St Leonards and St Ives); Eluned Phipps (St Bartholomew and St Lawrence, and St Swithun-Upon-Kingsgate, Winchester); Dr Johannes Radvan (St Clement and St Swithun, Bournemouth, NSM); Dr Amy Roche (Overton with Laverstoke and Freefolk; North Waltham and Steventon, Ashe and Dean, NSM); Jonathan Rooke (Four Marks, NSM); Nicola Smallwood (Whitchurch with Tufton and Litchfield, NSM); Joe Sweetnam (Valley Park); Lee Thompson (Romsey); Jonathan Goodchild (St Mary’s, Southampton); Thomas Hodkinson (St Clement and St Swithin, Bournemouth); James Whymark (Christ Church, Winchester).

By the Bishop of Winchester in his cathedral on 3 October:

Priests: Matthew Bianchi, Timothy Dennis, Thomas Etherton, Jill Kells, Nathan Leigh, Craig Philbrick, Dr Matthew Renshaw, Sarah Rumble, Samuel Scott, Professor Elizabeth Stuart.

 

Diocese of WorcesterWorcester deacons

WORCESTER

By the Bishop of Worcester in his cathedral on 26 September: 
Deacons: Claire Billington (Peopleton and White Ladies Aston with Churchill and Spetchley and Upton Snodsbury and Broughton Hackett); Lindsey Coulthard (Barbourne, Worcester); Foluso Enwerem (Top Church, Dudley); Jon Evans (the Lye and Stambermill); Jessica Fellows (All Saints’, Worcester); Christopher Henson (Kidderminster West Team Ministry); Rosie Moss (St Nicholas’s, Warndon); Kim Topham (Clent, in Belbroughton with Fairfield and Clent; Hagley); Carol Weston (Brierley Hill Team Ministry).

By the Bishop of Worcester in St Mary and St Michael, Great Malvern, on 27 September: 
Priest: Jonathan Gordon.

By the Bishop of Worcester in St Matthias and St George, Astwood Bank, on 27 September: 
Priest: Victoria Barlow.

By the Bishop of Dudley in Top Church, Dudley, on 27 September: 
Priest: Sarah Bardell.

By the Bishop of Dudley in Holy Trinity, Redditch, on 27 September: 
Priest: Francis Moloney.

 Lorna Heatley/Diocese of YorkYork deacons

YORK

By the Archbishop of York in his cathedral on 25 September: 
Deacons: William Ellis (Whitby with Ruswarp Team Ministry); Mark Poole (Rural East York Benefice).

By the Archbishop of York in his cathedral on 26 September: 
Deacons: Kirsty Dennett (Clifton, NSM); Victoria Earll (St Michael-le-Belfrey, and St Cuthbert’s, York); Fiona Hill (St Columba and St James with Holy Trinity, Scarborough); Alan Leach (Rudston, Boynton, Carnaby, Kilham, Burton Fleming with Fordon, Grindale and Wold Newton, NSM).

By the Archbishop of York in his cathedral on 27 September: 
Deacons: Jane Emson (South Bank, NSM); Nicholas Garside (Rural Ainsty Mission Unit); Philip Grayson (Sherburn in Elmet with Saxton; Aberford with Micklefield); Vanessa Kirby (St Oswald’s and St Chad’s, Middlesbrough); Jane Robson (Great Ayton with Easby and Newton under Roseberry); Richard Townend (Emmanuel Church, Bridlington, and Barmston with Fraisthorpe).

 

Diocese of St AsaphDiocese of St Asaph livestreams its services

ST ASAPH

By the Bishop of St Asaph in his cathedral on 3 October: 
Priests: Gareth Erlandson, Dr Sally Harper, Andrew Kitchen, Rachel Kitchen, Simon Piercy, Christopher Spencer, Sue Storey, Carol Thomas, James Tout.

 

ABERDEEN & ORKNEY

By the Bishop of Aberdeen & Orkney in St Andrew’s, Alford, on 26 September: 
Priest: Michael Blake.

By the Bishop of Aberdeen & Orkney in St John the Evangelist, Aberdeen, on 12 September:
Priest:
Dr Jennifer Holden.

 

ARGYLL & THE ISLES

By the Bishop of Glasgow & Galloway in St John the Divine Cathedral, Oban, on 3 October: 
Deacon: Rebekah Cansdale (St John the Divine Cathedral, Oban).

 

BRECHIN

By the Bishop of Brechin in his cathedral on 27 September: 
Deacon: Samuel Clink (St Mary the Virgin, Arbroath; St Peter’s, Auchmithie).

By the Bishop of Brechin in St Ninian’s, Dundee, on 26 September: 
Priest: Roxanne Campbell.

 

EDINBURGH

By the Bishop of Edinburgh in his cathedral on 4 October: 
Deacons: Russell Duncan (the Good Shepherd, Edinburgh); David Todd (St Mark’s, Edinburgh).

By the Bishop of Edinburgh in his cathedral on 22 September: 
Priest: Peter Woodifield.

 

MORAY, ROSS & CAITHNESS

By the Primus of the Scottish Episcopal Church, the Bishop of Moray, Ross & Caithness, in his cathedral on 3 October:
Priest: Donald Grant.

 

ST ANDREWS, DUNKELD & DUNBLANE

By the Bishop of St Andrews, Dunkeld & Dunblane, in St Andrew’s, St Andrews, on 4 October: 
Deacon: Josh Cockayne (St Andrew’s, St Andrews).

By the Bishop of St Andrews, Dunkeld & Dunblane, in St John the Baptist, Perth, on 2 October:
Priest: Annie Hughes.

The Church Times Archive

Read reports from issues stretching back to 1863, search for your parish or see if any of the clergy you know get a mention.

FREE for Church Times subscribers.

Explore the archive

Church Times: about us

Welcome to the Church Times

​To explore the Church Times website fully, please sign in or subscribe.

Non-subscribers can read four articles for free each month. (You will need to register.)