New user? Register here:
Email Address:
Password:
Retype Password:
First Name:
Last Name:
Existing user? Login here:
 
 
News >

Petertide ordinations: Dioceses A-E

Click to enlarge

The following were ordained by the Bishop in his Cathedral on 29 June, unless otherwise stated:

BATH & WELLS

Deacons: Lydia Avery (Pilton with Croscombe, North Wootton and Dinder); James Clapham (Wellington Team Ministry, NSM); Bruce Faulkner (Somerton with Compton Dundon, the Charltons and Kingsdon); Nicholas Fridd (St Thomas’s, Wells, with Horrington, NSM); Bridget Guzek (East Clevedon with Clapton in Gordano, Walton Clevedon, Walton in Gordano and Weston in Gordano, NSM); Julia Hicks (St Mary’s, Bridgwater, and Chilton Trinity); Robert Hicks (St Francis’s, Bridgwater); Adrian McConnaughie (Bath Abbey with St James); Peter Mead (Holy Trinity, Yeovil, with Barwick); Michelle Parkman (Holy Trinity, Nailsea); Mark Wallace (Trull with Angersleigh).

On 28 June in Bath Abbey:

Priests: Jane Burgess, Jane Chamberlain, Stephen Faux, Philip Hawthorn, Valentine Inglis-Jones, Sandra Lovern, Candice Marcus, Catherine Sourbut.

By the Bishop of Taunton in St Augustine’s, West Monkton, on 28 June:

Priests: Valerie Hoare, Susan Hounsell, Deirdre Fyfe, Elizabeth Mortimer.

By the Bishop of Taunton in St John’s, Highbridge, on 28 June:

Priests: Christine Judson, Gillian Bunce, Julie Sims.

BIRMINGHAM

Deacons: Carole Camp (Chelmsley Wood, NSM); Jaisher Chaudhary (The Handsworth Group, NSM); Len Cox (St Luke’s, Kingstanding); Patrick Gillon (St Mark’s, Kingstanding, NSM); Karen Larkin (Coleshill; Maxstoke); Joycelyn Lewis (St Peter’s, Hall Green); Tim Meathrel (St John, Harborne Heath); Jane Platt (St Boniface’s, Quinton Road West, NSM); Tony Platts (Hill, NSM); Emma Sykes (St Martin-in-the-Bullring with St Andrew’s, Bordesley); Steve Taylor (Sparkhill).

On 21 June:

Priests: Lucille Arlidge, Angela Bevan, Alison Bownass, Margaret Brighton, Derek D’Souza, Alan Fraser, Rebecca Pullin, Adele Rees, Ann Simmons, Katharine Stowe.

By the Bishop of Ebbsfleet in St Saviour’s, Saltley, on 28 June:

Priest: Alan Thompson.

BLACKBURN

On 28 June:

Deacons: Catherine Brooks (St James’s, Blackburn); Thomas Donaghey (Whittle-le-Woods); Nigel Kroukamp (Colne and Villages Team Ministry, NSM); Andrew Malcolm (St Peter’s, Salesbury, NSM); Polly Mason (St George’s, Chorley, NSM); Ronald Mulligan (Haslingden with Grane and Stonefold, NSM); Saju Muthalaly (St Thomas’s, Lancaster); John Squires (Waterside Parishes, NSM); Olaf Trelenberg (Scotforth); Carole Williams (St Paul’s, Oswaldtwistle, NSM).

By the Bishop of Burnley in St Cuthbert’s, Darwen:

Priest: Philip Knowles.

By the Bishop of Lancaster in St Mary’s, Lancaster, on 28 June:

Priests: Priestly Brook, Suzanne McCarter, Hayley Matthews, Fiona Naylor, William Sloan, Naomi Starkey, Ivan Walters, Angela Wynne.

BRADFORD

Deacons: Sharon Kaye (St John’s, Yeadon); Stephen Kaye (St Wilfrid’s, Calverley); Tracy Milne (St Augustine Undercliff, Bradford; St Clement, Bradford; Sorted Fresh Expression, North Bradford); Mary Fisher (St Barnabas’s, Heaton); Kathryn Hammond (Linton in Craven); Elizabeth Caissie (St Andrew’s, Keighley); Rob Taylor (St Paul’s, Buttershaw); June Marks (Oakworth); Ernest Lennon (Burley in Wharfedale).

In St Margaret’s, High Bentham:

Priests: Mable Parr; Victor Hopkins.

By the Rt Revd Colin Buchanan:

Priests: Barbara Clarke; Dorothy Ellis: Uell Kennedy; Alastair Kirk; Dominic Mughal; John Parkin.

By the Rt Revd Hewlett Thompson in Christ Church, Skipton:

Priests: Karl Jones; Valerie Lowe; Louise Taylor-Kenyon; Nigel Wright.

BRISTOL

Deacons: Philip Ashby (Stratton St Margaret with South Marston and Stanton Fitzwarren Team, NSM); Evelyn Bone (Draycot, NSM); Simon Dunn (Stoke Gifford Team ); Sarah Evans (Hullavington, Norton and Stanton St Quntin; Sherston Magna, Easton Grey, Luckington, Alderton and Foxley with Bremilham, NSM); Hannah Fairall (Henbury, NSM); Cathrine Gardiner (Bedminster); Elizabeth Kesteven (City of Bristol); Arthur Woo (Highworth with Sevenhampton and Inglesham and Hannington).

By Letters Dimissory of the Bishop of Down & Dromore:

Deacon: Adrian Green (Willowfield, Down & Dromore).

On 28 June:

Priests: John Goodridge, Hester Jones, Elaine Mills, Joseph Morris, Eve Pegler, Elizabeth Perry, Maria Sheperdson, James Stevenson.

CANTERBURY

By the Archbishop on 28 June:

Deacons: Steven Bradford (Bearsted with Thurnham); Sarah Fitzgerald (The Trinity Benefice, Folkestone); Martin Lane (Christ Church, Herne Bay, with St Andrew’s, Hampton); Adrienne McCall (Hawkhurst, OLM); Lusa Nsanga-Ngoy (All Saints’, Staplehurst); Rosemary Siebert (St Mary and St Eanswythe, Folkestone, NSM); Lydia Terry (All Saints’, Lydd, OLM); Eileen Webb (St Martin’s, Cheriton; All Souls’, Cheriton, with Newington, OLM); Paul White (Appledore with Brookland and Fairfield and Brenzett with Snargate); Sally Womersley (Charing with Charing Heath and Little Chart Westwell and Hothfield; Egerton and Pluckley).

By the Archbishop in St Mary’s, Ashford, on 29 June:

Priest: Eve Lanchantin.

By the Archbishop in Christ Church, Herne Bay, on 29 June:

Priest: Stephen Parrett.

By the Bishop of Dover in St Lawrence in Thanet on 29 June:

Priest: Luke Dean.

By the Bishop of Dover in St Paul’s, Cliftonville, on 29 June:

Priest: Hannah Hobday.

By the Rt Revd Michael Turnbull in Holy Trinity, Folkestone, on 29 June:

Priest: Kathleen McNeice.

By the Rt Revd Graham Cray in All Souls’, Cheriton, on 29 June:

Priest: Catherine Sigrist.

By the Rt Revd Graham Cray in St Mary Bredin CCCU Chapel, on 29 June:

Priest: Peter Williams.

CARLISLE

Deacons: Tudor Boddam-Whetham (Houghton); Linda Cronin (St Luke’s in the South Barrow Team Ministry); Sudharshan Sarvananthan (Appleby); Edward Scrase-Field (Denton Holme); Brian Streeter (St Mary’s, Applethwaite, Windermere, and Troutbeck); Gussie Walsh (Penrith).

In St Mary’s, Ambleside:

Priests: Trevor Copeland, William Holliday, Stephen Moorcroft, David Whitehead.

CHELMSFORD

Deacons: Gillian Anderson (Lambourne with Abridge and Stapleford Abbotts, NSM); Kenneth Ashton (Walthamstow Team Ministry); Carol Ball (Danbury); Iain Bendrey (Wickham Bishops with Little Braxted, NSM); Michael Bursell (Halstead Area Team Ministry, NSM); David Chesney (Holy Trinity, Springfield); Emeka Ejinkonye (St Luke’s, Victoria Docks, NSM); Dr Amanda Elmes (West with East Mersea, NSM); Geoffrey Eze (St John the Evangelist, Great Ilford); Dr Sheila Fernandes (Emmanuel Church, Leyton, NSM); Marilyn Hillier (Great Parndon Team Ministry, NSM); Susan Iskander (Writtle with Highwood, NSM); Sally Lynch (St Edward’s, Romford); Terrance McFadden (Greenstead with St Anne’s, Colchester, Team Ministry); Michèle Marshall (Orsett and Bulphan and Horndon on the Hill); Bridget de Mello (St Luke’s, Great Ilford, NSM); Shaun Moore (St Mary with St Edward and St Luke, Leyton, NSM); William Obedoza (St Saviour’s, Walthamstow, NSM); Andrew Poultney (St James’s, Collier Row, and Havering-atte-Bower, NSM); Stephen Spencer (Langdon Hills); Marion Walford (Canvey Island Team Ministry, NSM); Neil-Allen Walsh (St Michael’s, Litle Ilford); Paul Watkin (Harwich Peninsula Team Ministry); Mark Windsor (Holy Cross, Felsted, and Little Dun-mow).

By the Bishop of Barking in St Andrew’s, Ilford, on 22 June:

Priests: Janice Green, Dr Elizabeth Horwell, Marie Segal, Carolyn Tibbott, Peter Wyatt.

By the Bishop of Bradwell in St John’s, Corringham:

Priest: Robert Lane.

By the Bishop of Bradwell in Holy Trinity, Rayleigh, on 22 June:

Priests: Anthony Baxter, Samantha Brazier-Gibbs, Helen Bryan, Peter Clark, Peter Hillman, Gillian Hopkins, Lee Mullen.

By the Bishop of Colchester in St Peter’s, Coggeshall, on 22 June:

Priests: Tristan Chapman, Judith Sweetman, John Wigmore, Teresa Wynne.

By the Bishop of Colchester in St Michael’s, Myland, on 22 June:

Priests: Richard Allen, John Chandler.

CHESTER

On 14 June:

Priests: Keith Addenbrooke, Lynn Boyle, Andrew Bull, Judith Calvert, John Hughes, Kathryn Kirby, Anthony Mitchell, Janet Parker, Maureen Pickering, Timothy Robinson, Glenys Sellors, Angela Sharples, Richard Tuckwell, David Walker.

By the Bishop of Birkenhead in St Oswald’s, Bidston, on 23 March:

Deacon and priest: Roger Newton (Bidston).

By the Rt Revd Alan Chesters in St John’s, Hartford, on 22 June:

Priest: George Crowder.

CHICHESTER

On 28 June:

Deacons: John Burges (Westfield, NSM); Nicholas Cornell (All Saints’, Eastbourne); James di Castiglione (The Point, Burgess Hill); Mark Eminson (St Swithun’s, East Grinstead); David Ivorson (St Swithun’s, East Grinstead, NSM); Alison Letschka (St Wilfrid’s, in the Haywards Heath Team Ministry); Jean Manning (All Saints’, Herstmonceux, and Wartling, NSM); Angela Martin (Henfield with Shermanbury and Woodmancote); James Radcliffe (Bishop Hannington Memorial Church, Hove); Howard Schnaar (Holy Trinity with Christ Church, in the Worthing Team Ministry; James Waddell (Slaugham); Ann Waizaneker (St Paul’s, Chichester, and Westhampnett).

In St Andrew’s, Moulsecoomb:

Priests: Mark Betson, James Wesson.

By the Bishop of Lewes in All Souls’, Eastbourne:

Priest: David Garratt, Ian Hughes, Glen Scrivener, Marc Lloyd.

By the Rt Revd David Wilcox in St John’s, St Leonards:

Priests: Penelope Sayer, Andrea Williams.

By the Rt Revd David Wilcox in St Peter’s, Henfield, on 30 June:

Priests: Christina Bennett, Moira Wickens, Lisa Jackson.

COVENTRY

By the Bishop of Warwick:

Priests: Diane Bussey, Alan Cartwright, Marc Catley, Martin Hayward, John Horton, Barry Jackson, Sharon Jones.

Deacons: Richard Bromley (St Bartholomew’s, Binley, NSM); Philip Bullock (Coventry East Team Ministry); Richard Burley (Bilton); Lynnette Clarke (Allesley Park and Whoberley, OLM); Dr Peter den Haan (Bedworth Team Ministry); Clive Hogger (Fletchamstead); Mary Kent (Alveston, NSM); Margaret Simmons (Leam Valley, NSM).

By the Bishop of Warwick in St Mark’s, New Milverton, Leamington Spa, on 30 June:

Deacon: Eleanor Clack (New Milverton).

DERBY

In St Oswald’s, Ashbourne, on 28 June:

Priests: Gary Dundas, Jane Facey, Karen Hamblin, Joanna Ingram, Rachel Thompson, Gillian White.

By the Bishop of Repton:

Deacons: Mark Broomhead (Pioneer Minister of Clay Cross, in North Wingfield, Clay Cross, and Pilsley Team Ministry); Joseph Cant (Longford Deanery); Michael Doyle (St Oswald’s, Ashbourne, with Mapleton); Richard England (St James’s, Whitfield); Valerie Hart (St Andrew with St Osmund, Derby, and Derby South, NSM); Robert Heeley (Hadfield, NSM); Andrew Hutchinson (St Giles’s, Normanton); Peter Mallinson (St Edmund’s, Allestree, part-stipendiary; Darley Abbey, NSM); Sally Mason (Alfreton, NSM); Alan Price (Charlesworth and Dinting Vale); David Railton (Melbourne; Ticknall, Smisby and Stanton by Bridge, Barrow on Trent with Twyford and Swarkestone); Andrew Taylor-Cook (Wirksworth Team Ministry); Joanne Whitehead (Oakwood, NSM).

By the Bishop of Repton in St Mary’s, Wirksworth, on 28 June:

Priests: Jonathan Brook, Simon Cocksedge, John Paul Hoskins, Mary Staunton, April Tompkins.

DURHAM

Deacons: Judith Ashurst (Belmont; Pittington); John Barron (Whickham); Anne Bennett (Harton); Susan Bruce (Haughton-le-Skerne, OLM); Stephanie Clark (Silksworth); Linda Dodds (Woodhouse Close Conventional District, Bishop Auckland, OLM); Stephen Edmonds (St Ignatius, Hendon); Ben Green (Preston-on-Tees and Longnewton; St Thomas’s, Stockton on Tees); Susannah Green (Preston-on-Tees and Longnewton; St Thomas’s, Stockton on Tees); Patricia Hardy (Lobley Hill and Marley Hill, Hillside, OLM); Jennifer Middleton (Fatfield); Johannes Nobel (St Mary’s, Norton); Deborah Robinson (St Hilda and St Columba, Darlington, NSM); Sylvia Wilson (Preston-on-Tees and Longnewton, OLM).

On 28 June:

Priests: Jeffrey Anderson, Brenda Bloomfield, Janet Burbury, Nichola Chater, Richard Coleman, Rosalyn Hill, Heather Murray, Peter Robson, Philip Smithson, John Williams, Adele Phillips.

By the Bishop of Beverley in St James’s, Owton Manor:

Priest: David Huntley.

ELY

On 28 June:

Priests: Dr Janet Bunker, Dr Paul Butler, Jonathan Dowman, Lesley Gore, Mary Hancock, Anthony Heywood, Michael Jones, Alison Myers, Richard Parkinson, Dr Ann Peters-Wotherspoon, Dr Eleanor Williams.

Deacons: Stephen Anderson (Great Shelford, NSM); Kathleen Bishop (the Raddesley Group, NSM); Gita Bond (The Ramseys and Upwood Team Ministry); Dr Alasdair Coles (St Andrew’s, Chesterton, NSM); Mary Jepp (Godmanchester); Christopher Lowe (St Andrew the Less with Christ Church, Cambridge, NSM); Philip Sharkey (the Shingay Group, NSM); Timothy Yau (Farcet Hampton).

By the Bishop of Richborough in St Edmund’s, Downham Market, on 29 June:

Priest: Charles Miller.

Europe

In St John and St Philip, the Hague, in 28 June

Deacon: Bradley Long (St John and St Philip, the Hague)

Job of the week

Ecumenical Chaplain

Wales

G4S An equal opportunities employer Ecumenical Chaplain HMP Parc, Bridgend £29,920 pa | Full time As the world's leading security solutions group with operations in over 120 countries an...  Read More

Signup for job alerts
Top feature

Putting Passion into performance

Putting Passion into performance

Pat Ashworth talks to the originators of two home-grown Passion stagings, one musical and the other theatrical  Subscribe to read more

Question of the week
Should parishes be able to sell treasures that no longer reside in their churches?

To prevent multiple voting, we now ask readers to be logged in. This is free, quick and easy, honestly. Click here to login or register

Top comment

My faith in the Church of England

David Cameron expresses his pride in its openness, beauty, social action, and pastoral care  Read More

Mon 21 Apr 14 @ 7:35
RT @CofEWorcesterVery sadly, Denise Inge, wife of @BishopWorcester died this afternoon. An amazing & inspirational woman. http://t.co/fPAz61ImOQ.

Sun 20 Apr 14 @ 16:11
RT @nickbainesThe appointed day -the Diocese of @wyorksdales is born! Happy Easter! A new day dawns http://t.co/niyNdoDTE2